מאז יום חמישי האחרון סוערות הרוחות בגן החובה - גן הוורדים במרכז העיר. הורים גילו באקראי כי אימה של אחת הילדות, ילידת אריתריאה, חלתה במחלת השחפת. ההורים דרשו את בדיקת הילדה באופן מיידי.

עוד ב-mynet:
גזזת בגני הילדים: "כמו במדינת עולם שלישי"
בת 12 בעדות מצמררת: "כך אנסו אותי"
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות נתניה" בפייסבוק

ביום שני השבוע התכנסו הורי הגן עם נציגי לשכת הבריאות בנתניה בהם הרופא הנפתי, ד"ר שמואל גרוס, והאחות האפידמיולוגית טלי דותן. את עיריית נתניה ייצגה בדיון מנהלת מדור הגיל הרך, סיוונה גולן. בתום הפגישה הובהר כי הילדה ובני משפחתה, נבדקו ונמצאו כי הם אינם חולים אולם עד שתגיע התשובה אם מי מהם נושא את הנגיף, בעוד מספר ימים, הילדה תישאר בבית. ההחלטה די הרגיעה את הרוחות.

יו"ר ועד הורי גן הורדים ולדימיר רסקובסקי: "בפגישה הובהר מעל לכל ספק שהאם אכן חולה בשחפת ושהמשפחה עברה בדיקות. מדובר באב, בילדה שבגן ובתינוקת בת כחצי שנה. אצל כולם נמצא בית החזה נקי. המשפחה עברה בדיקה נוספת שתגלה אם יש ביניהם נשאים. במידה ויימצא שהילדה בגן נשאית, היא אינה מדביקה את הסביבה. רק שחפת פעילה מדביקה.

"האם החולה תעבור בשבועיים הקרובים תהליך של סטריליזציה מהמחלה בטיפול אנטיביוטי כולל והיא תמשיך בטיפול למשך חצי שנה. יחד עם זאת סוכם, שעד שלא יתקבלו תוצאות הבדיקה של הילדה, אם היא נשאית או לא, היא נשארת בבית, עניין של ימים ספורים. אפשר לומר שבשלב הזה נרגענו".מרגיעים את הרוחות
אולם כאמור, ביום חמישי ההורים לא היו רגועים. באותו היום שמעו כמה מהם את הדוד שהביא את הילדה לגן, מספר לגננת כי אימה של הילדה מאושפזת במצב קשה בבית החולים, מקיאה דם. ההורים ביררו וגילו כי האם מאושפזת בבית החולים "שמואל הרופא" במחלקת ריאות ושחפת. למחרת, השאירו רוב ההורים את ילדיהם בבית. "נכנסנו לחוסר שקט", מספרת אם לילד. "כולנו יודעים ששחפת היא מחלה מידבקת, דאגנו לילדים, לא ידענו מה לעשות".

"עד שלא מוכיחים שהילדה חולה, אנו לא יכולים להשעות אותה מהגן", כך מסרה ל-mynet ו"ידיעות נתניה" יו"ר מינהל חינוך בעיריית נתניה, טובה דולב, ביום חמישי בערב.

ההורים תהו מה יהיה עם הילדים שלהם והוסבר להם, באמצעות הגננת, כי "אם אין סימני מחלה חיצוניים, אין הדבקה". הגננת אמרה כי כך הוסבר לה ולמינהל
החינוך על ידי האחות האפידמיולוגית מלשכת הבריאות נתניה, טלי דותן. "צריך להיות עם חולה שחפת שמונה שעות בחדר סגור בשביל להידבק וצריך שיהיו סימני מחלה", היא חזרה ואמרה.

בינתיים הובהר להורים שהילדה שאימה חולה ממילא לא תגיע לגן ואביה, שעסוק בעבודה, משאיר אותה ואת אחותה בינתיים בידי קרובי משפחתו.

ביום ראשון אישר ד"ר גרוס, כי האישה אושפזה בחשד לשחפת. בהודעתו נמסר: "עד לאישור או שלילה של המחלה בבית החולים, אנו מתייחסים למחלת האישה כשחפת מדביקה... אין שום מניעה שהילדים יבקרו בגן. הבת של החולה תיבדק אצלנו, בהקדם האפשרי". ההורים, מצידם, שקיימו ביניהם קשר סיכמו שכל הורה יחליט בעצמו אם לשלוח את ילדו לגן. יותר ממחצית הילדים נשארו בבית בימים ראשון ושני.

ממשרד החינוך נמסר כי טיפול במחלת השחפת במוסד חינוכי הוא בידי לשכת הבריאות.

תגובת העירייה: "מדובר בנושא המצוי באחריות משרד הבריאות. בפגישה שהתקיימה קיבלו ההורים קיבלו מידע מלא ומקיף אודות מחלת השחפת והובהר להם, כי האם החולה נמצאת באישפוז ותשוחרר מבית החולים רק לאחר שתהיה סטרילית מהחיידק. במקביל נבדקו הבעל וילדיה ונמצא, כי אינם חולים במחלה. כמו כן נערכו בדיקות לאבחון נשאות למחלה. במקרה ויזוהו כנשאים, יקבלו טיפול אנטיביוטי מניעתי. לאור האמור לעיל הובהר להורים כי אין צורך בבדיקת ילדי הגן".