אחד מכל חמישה סטודנטים בשרון מתקשה לרכוש מזון בכמות מספקת. כך עולה מסקר חדש שערכו מכללת "שערי משפט" בהוד השרון ומכון "דיאלוג" בקרב סטודנטים צעירים בישראל. עוד עולה כי מחצית מהסטודנטים בשרון מסתמכים על סיוע כלכלי מהוריהם, ולדברי הכלכלן ד"ר מושיק לביא, חבר סגל בית הספר לחשבונאות במכללה, "הסטודנטים בישראל סובלים ממצוקה כלכלית משמעותית בתקופת הלימודים, מצוקה שאף התגברה בשנים האחרונות".

עוד ב-mynet:
הורים נגד תלבושת אחידה יוקרתית: "אין לנו כסף"
היכן גרים הסטודנטים בשנת הלימודים הזו?
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

לרגל פתיחת שנת הלימודים האקדמית, ערכה מכללת "שערי משפט" סקר, שמטרתו להעיד על מצבם של הסטודנטים בישראל, בחלוקה לפי אזורי מגורים. במהלך הסקר נשאלו סטודנטים בגילאי 29-20 על ההשלכות של מצבם הכלכלי על לימודיהם.

מממצאי הסקר עולה, כי 67 אחוזים מהסטודנטים בשרון ויתרו בשנה האחרונה על חופשה בארץ או בחו"ל. זאת בשל קשיים כלכליים, ובשיעור דומה לסטודנטים בשאר חלקי הארץ. עוד עולה כי 53 אחוזים מהסטודנטים בשרון לא קנו בגדים שרצו, בהשוואה ל-63 אחוזים מהסטודנטים בדרום הארץ.

44 אחוזים מהסטודנטים באזור צמצמו את תדירות היציאה לבילויים עם חברים ומשפחה לעומת 55 אחוזים מהסטודנטים בירושלים, ו-19 אחוזים מהסטודנטים בשרון דיווחו על חוסר יכולת לרכוש מזון בכמות מספקת, לעומת 9 אחוזים בירושלים. עוד עולה מממצאי הסקר כי ל-13 אחוזים מהסטודנטים בשרון יש אוברדרפט או הלוואות שמטרידות אותם, לעומת 22 אחוזים מהסטודנטים בתל אביב ו-36 אחוזים מהסטודנטים בצפון הארץ.

דאגה לעתיד
עוד בחן הסקר את הדרכים למימון הלימודים ומצא כי 49 אחוזים מהסטודנטים בשרון זוכים לתמיכה כלכלית מהוריהם, בהשוואה ל-43 אחוזים מהסטודנטים בתל אביב ובירושלים. 39 אחוזים מהסטודנטים באזור מממנים את לימודיהם גם באמצעות מלגות, ו-7 אחוזים מסתמכים על חסכונות ומענקים שניתנו להם בתקופת השירות הצבאי. הלוואות בנקאיות דווקא אינן מקור מימון פופולרי בקרב הסטודנטים, כשרק 7 אחוזים מהסטודנטים העידו כי הסתמכו עליהן במימון לימודיהם, בעוד 8 אחוזים העידו על כוונה להיעזר בהן בעתיד.

64 אחוזים מהסטודנטים בשרון העידו על כוונה לעבוד ולהסתמך על משכורתם כאמצעי משמעותי למימון לימודיהם, לעומת 58 אחוזים מהסטודנטים בתל אביב. 88 אחוזים מהסטודנטים אף העידו שעבדו בעבודה כלשהי בשנה הקודמת לסקר, אם כי עבור רובם מדובר במשרה חלקית ששכרה נמוך. 46 אחוזים מהסטודנטים בשרון הרוויחו בעבודתם פחות מ-4,000 שקלים בחודש, ו-27 אחוזים מהם אף הרוויחו פחות מ-2,000 שקלים בחודש. מנתוני הסקר עולה, באופן אירוני, כי באופן מובהק סטודנטים הלומדים במכללות הפרטיות עובדים ומרוויחים יותר מחבריהם באוניברסיטאות, במהלך תקופת הלימודים.לסיכום בחן הסקר גם את נקודת מבטם של הסטודנטים בישראל על עתידם הכלכלי ומצא שהם מסתכלים קדימה בדאגה ובאחריות. 61 אחוזים מהסטודנטים בשרון אמרו שאם יקבלו סכום כסף משמעותי (10,000 שקלים) הם ישתמשו בו לחיסכון עתידי.

לדברי לביא, מעידים ממצאי הסקר על שתי מגמות סותרות. "הסטודנטים בישראל סובלים ממצוקה כלכלית משמעותית בתקופת הלימודים, שאף התגברה בשנים האחרונות, אך במרבית המקרים הם אינם מוותרים על חלום הלימודים בגלל קושי כלכלי", הוא אומר. עוד טוען לביא כי בניגוד לדעה הרווחת, מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל אינה חוסמת מועמדים בעלי רקע כלכלי חלש, אם כי במסלולים פרטיים עדיין "מתקיימת סלקציה על רקע כלכלי ביניהם".

בלי פינוקים
כמה מאלו שמצאו עצמם מזדהים עם ממצאי הסקר הם אופיר יצחקי, אפי גיזה ומורן שוקרון, סטודנטים מצטיינים במכללת "שערי משפט". יצחקי ושוקרון, סטודנטים בשנות ה20- לחייהם, מתגוררים בבית הוריהם ומודים שהם נעזרים בהם מבחינה כלכלית. שוקרון, תושבת הוד השרון, אף טוענת שהיא מעדיפה לגור בבית הוריה, משום שהוא ממוקם במרחק 5 דקות הליכה מהמכללה: "אני לא במצב של סטודנטים רגילים שחייבים לעבוד 5 ימים בשבוע כדי לממן את הלימודים. זה נורא נוח, אני יכולה לקום בשבע וחצי בבוקר ולהגיע בזמן לשיעור".על אף התמיכה הכלכלית מהוריהם, הן יצחקי והן שוקרון עובדים במקביל ללימודיהם מספר פעמים בשבוע. יצחקי עובד בחנות "מגוון" בכפר סבא, ושוקרון עובדת בין 2-1 פעמים בשבוע בקונדיטוריה. שניהם אף מקבלים מלגות מטעם המכללה ובאמצעות עמותת "חברותא", אשר מעניקה לימודי העשרה ביהדות לסטודנטים חילוניים. "בשנה שעברה חרקתי שיניים ועצרתי דברים בחיים כדי להצליח והצלחתי להגיע לאן שרציתי להגיע, אבל, השנה אני רוצה גם חיים מעבר ללימודים", אומרת שוקרון. "גם השנה אשקיע, אבל באופן שבו יהיו לי יותר חיים".

גם יצחקי, שהגיע לדבריו