280 אלף שקלים, זה סכום הפיצויים, שתובעת אביגיל פסנטין בת 50, לשעבר מנהלת התיכון הטכנולוגי-עיוני לנוער בסיכון ויצ"ו קנדה בנתניה, במסגרת תביעת דיבה, שהגישה נגד דוד גניש, אב של אחד התלמידים בבית הספר, אשר פרסם לכאורה השמצות נגדה בעמוד הפייסבוק שלו.

עוד ב-mynet:
הורים נגד תלבושת אחידה יוקרתית: "אין לנו כסף"
הבת הואשמה בהעתקה, האב איים על המורה
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

התביעה, שהוגשה לפני כשבועיים לבית משפט השלום בפתח תקוה באמצעות עו"ד רון לוינטל, מתארת את מסכת ההשפלות לכאורה שעברה פסנטין מרגע כניסתה לתפקיד המנהלת עד לרגע בו אולצה להתפטר עקב הלחצים הכבדים שהופעלו נגדה.

בור כלכלי
פסנטין הינה דמות מוכרת בתחום החינוך וההוראה בנתניה, שבאמתחתה 25 שנות הוראה בבתי הספר השונים. ביולי 2012 היא התמנתה למנהלת בית הספר ויצ"ו קנדה באמצעות מכרז וקיבלה על עצמה את המשימה הלא פשוטה: לתקן את הליקויים הרבים שהתגלו במהלך הביקורת של מבקר העירייה.

"כשאביגיל נכנסה לתפקיד היא לא ידעה מה מצפה לה וגם לא ידעה על הדוח הבעייתי של מבקר העירייה", סיפרו מקורביה של פסנטין. "היה לה ברור שקיים קושי בניהול בית ספר כזה, אבל היא לא תיארה עצמה שהקושי יהיה דווקא מול המורים ולא מול התלמידים. הדבר הראשון שבלט מבחינתה מהרגע בו נכנסה לתפקיד, היה הפער בין שעות ההוראה של המורים בפועל לבין תקצוב השעות על פי משרד החינוך.

"היה גם את הסיפור של ארוחות בחינם. בשבוע השני לעבודתה הודיעו לאביגל ממינהל החינוך, שהמורים שאוכלים בחדר האוכל של התלמידים בחינם, לא יורשו יותר לעשות זאת וגם הוטל עליה להודיע על ההנחיות החדשות למורים. באחד הימים האחרונים של סוף חופשת הקיץ 2012, היא אספה את כל המורים בחדר המורים, הציגה את עצמה ובאותה הזדמנות גם הודיעה להם על ההנחיות החדשות. הדבר השני שהיא עשתה, זה להודיע לחלק מהמורים, שהם לא יכולים לקבל שכר על השעות שבהן הם לא מלמדים בפועל".כשלושה שבועות לאחר כניסתה לתפקיד המנהלת החדשה קיבלה לידיה את דוח מבקר העירייה, שהתייחס לתקופת של שנתיים טרום כניסתה לתפקיד והצביע על שורה של ליקויים כלכליים, פדגוגיים וחברתיים בהתנהלות בית הספר. לדוגמה, תשלומים עודפים לספק הקייטרינג בהיקף כספי של למעלה מ-380 אלף שקל בשנה. הביקורת העלתה כי סגל בית הספר, כ-80 עובדים, אינם זכאים לארוחת צהריים, אך "אוכלים מדי יום בחדר האוכל באופן קבוע ללא השתתפות בעלות המשולמת על ידי העירייה וללא חיוב הארוחות בשווי מס, דבר החורג מהוראות החוק".

בנושא תוספות שכר העלה המבקר, כי במהלך השנים תש"ע ועד תשע"ב שולמו מחשבונות הבנק של בית הספר תוספות שכר ל-10 עובדים ללא ליווי בחשבונית או תלוש שכר כנדרש, בניגוד להוראות החוק ולמינהל תקין. המבקר העלה כי בית הספר מנהל את מערך הכספים שלו "ללא תקציב מתוכנן או תקציב מול ביצוע ונמצאו הוצאות רבות ומהותיות בסכומי כסף גבוהים החורגות מהנורמה".

נזק תדמיתי
השינויים שהובילה המנהלת החדשה, לא היו לרוחם של חלק ממורי בית הספר וכעבור זמן מה, הם הקימו מעין גרעין התנגדות. לקראת סוף חודש מאי נשלחו שלושה מכתבים אנונימיים: לשר החינוך שי פירון, למנכ"לית משרד החינוך דלית שטאובר ולראשת העיר מרים פיירברג עם טענות קשות כלפי המנהלת. על פי כתב התביעה, "במהלך חופשת הקיץ שמונה מורות מבית הספר נפגשו עם מנהלת מחוז תל אביב במשרד החינוך כדי להתלונן על מעשיה של התובעת בדבר זיוף ציוני מגן, במטרה להוכיח שרמת בית הספר השתפרה".

תוכן המכתבים הודלף והיווה בסיס לפרסום באחד מכלי התקשורת המקומיים תחת הכותרת "מנהלת בית ספר זייפה ציוני מגן". בסמוך לאחר פרסום הכתבה פרסם ההורה הנתבע דוד גניש, הודעה בעמוד הפייסבוק שלו: 'חברים יקרים, היום נוכחתי לדעת בפעם הראשונה בעיגון ראיה חותכת, נחרצת ושלא משתמעת לשתי פנים כי השחיתות היא מעל החוק. כן! זה נשמע הזוי, אבל זו המציאות שאנו חיים בה לצערנו. אני מלווה שלושה שבועות הורים ומורים במאבקם במנהלת בית הספר ויצו קנדה (מרכז הנוער) שזייפה ציוני מגן לתלמידים תוך אילוץ באיום על המורות לחתום על הציונים המזויפים, נהגה באלימות פיזית בשלושה תלמידים שאני שוחחתי איתם תוך התעלמות מנוהלי משרד החינוך ומהתעלמות ממתן דוגמה אישית...'.

"כעבור כמה שעות פרסם גניש פוסט נוסף: 'המנהלת החליטה לסיים את תפקידה בבית הספר לאחר גילוי השערורייה שבה הייתה מעורבת לגבי זיוף ציוני מגן ואלימות...'.

"מדובר בנזק ממשי, אמיתי ומוחשי, שנגרם לתובעת", נכתב בכתב התביעה. "נושא הכתבה עסק בתובעת, אשר התפטרה מתפקידה בתור מנהלת בית הספר, לכאורה כתוצאה מטענות קשות שהועלו נגדה בגין חשד לזיוף ציוני מגן למספר תלמידים - דבר שלא היה ולא נברא. הפרסום