בחודש ספטמבר הודיעה עיריית נתניה כי טיילת חדשה תוקם בסמוך לשכונת דורה, לאורך שדרות בן צבי. תושבי העיר והשכונה, שדווקא שמחו על היוזמה, הופתעו לגלות לאחרונה כי על השלט המבשר על העבודות להקמת הטיילת שהציבה העירייה, מוצבת לה בגאון תמונה ענקית של דורה - הדמות המצויירת מסדרת הילדים "מגלים עם דורה". מסתבר כי העירייה מתכננת להקים בטיילת גן הרפתקאות עם דמויות מהסדרה "דורה", שיוקדש גם ללימוד אנגלית, כפי שמתרחש בסדרה.

עוד ב-mynet:
תופעה בעיר ימים: נוטשים כלבים בשטחים פתוחים בשכונה
עוף מוזר בנתניה: הנסיך הקטן חי בשכונת טבע
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות נתניה" בפייסבוק

השכונה נקראת על שם דורה אבן, אשתו של האלוף דן אבן ז"ל, שהיה המפקד הראשון של חטיבת אלכסנדרוני. אבן היה גם מפקד הבסיס הצבאי בשכונה, שנקרא "מחנה דורה" על שם אשתו, ומכאן שם השכונה. יצוין, כי שמה הרשמי של השכונה הוא רמת ידין, על שם יגאל ידין.

על פי העירייה, הכוונה היא להקים גן הרפתקאות לילדים בסגנון דורה. תמונה של השלט שבו משולבת תמונתה של דורה מהסדרה המצוירת, הופצה בפייסבוק גם בקרב שכונות אחרות.

דורה אבן, האישה על שמה קרויים הטיילת והשכונה, היא כיום בת למעלה מ-90 ומתגוררת בהרצליה פיתוח מאז סוף מלחמת העצמאות. בעלה, דן, נפטר בשנת 1975, ועל הקיר תלויה תמונה גדולה שלו במדי צבא. "הצבא היה תמיד הפילגש שלו", היא אומרת, ומוסיפה: "איזה חתיך".

"זאת שערורייה", היא פוסקת, כאשר היא רואה את תמונת השלט של טיילת דורה. "מכיוון שזה הסיפור של המדינה, המחנה הזה. לא צריכים להכניס לכאן דבר של הטלוויזיה. זה ממש מעליב. לדורה מהטלוויזיה אין שום שייכות למדינת ישראל ולהיסטוריה שלנו. בתי הספר לא מלמדים היום היסטוריה כמו שצריך, אלא מלמדים טלוויזיה".היא פגשה את אהבת חייה בקיבוץ גבעת חיים. "כשבאתי לקיבוץ ראיתי גבר על סוס לבן. שאלתי מי זה. אמרו לי: הוא הגנרל שלנו. זה היה דן אבן. הרומן שלנו התחיל אז, ונגמר ב-1975, כאשר הוא נפטר בגיל 63. אני לא זוכרת מתי התחתנו. זה לא היה רלוונטי, לא היה בקיבוץ כסף להתחתן, וזה עלה 25 גרוש", אומרת אבן. "כשדן התגייס לצבא הבריטי, הייתי כבר בהיריון. הרבנית אמרה שאני צריכה ללכת למקווה, סירבתי, ואמרתי שאני אעשה מקלחת, הרי בלאו הכי אני חיה בחטא, והראיתי לה את הבטן שלי".

"השם נדבק"
בתחילה גרו בני הזוג בחיפה על הכרמל. זה היה עוד לפני הכרזת מלחמת העצמאות. "המטה של החטיבה היה בגבעת חיים, ואחר כך עבר לנתניה", היא מספרת. "נשארתי לגור בחיפה. אחרי שהאיש שלי הותקף במשולש על ידי ערבים, אמרתי 'די, אנחנו לא נוסעים יותר. אני עוברת לנתניה'. למחרת הלכתי לד"ר שפירו בבית הספר ביאליק, וביקשתי להתחיל ללמד. מיכאל הבן הגדול הלך לכיתה א', ונעמי הלכה לגן. ככה התיישבנו בנתניה. עד להפוגה השנייה".

וכיצד ולמה הפכו את שם הבסיס על שמך, ואחר כך גם השכונה?
"לבריטים היו שני מחנות בנתניה. כשהם יצאו מאחד המחנות, והוא עבר אלינו, היה צורך לתת לו שם. השם הגיע מהחיילים עצמם, שהחלו לקרוא למחנה 'דורה'. דן קרא לקצין מבצעים שלו, שמחה וילינץ, שאחר כך נהרג בנגב, ואמר לו שעל פי החוק היהודי לא מקובל לקרוא למקום על שמו של אדם חי. וילינץ ענה, 'אבל היא כל כך נחמדה ויפה ועוזרת לחיילים לקבל חופשה, אז השם יהיה דורה'. דן נתן פקודה לסלק את השם וקרא למחנה 'מחנה 23', אבל זה לא עזר. השם נדבק. אחר כך הוא נדבק גם לשיכון דורה, למרות שקראו אחר כך לשכונה רמת ידין. אני, לא עשיתי שום דבר בנידון".

למה השתקעתם בהרצליה?
"חיפשנו מגורים לא בכרך אלא בכפר. הרצליה הייתה אז עיירת פיתוח בלי כבישים, עם מים זורמים בחורף במקום רחובות סלולים, והתנים היו רצים על המרפסת שלנו. בנינו את הבית הזה, הצנוע, מלא ספרים ומוזיקה. אחר כך האזור התפתח ובאו הרבה אנשים עם כסף, 'אוליגרכים'. העולם בישראל השתנה, הערכים השתנו, אבל לא אצלי, אני נשארתי כמו שהייתי".מעיריית נתניה נמסר בתגובה: "השכונה ששמה הרשמי הוא 'רמת ידין' מכונה 'שכונת דורה' וזאת על שמה של דורה אבן, אשתו של מפקד חטיבת אלכסנדרוני (השכונה הוקמה בשנת 1949 במקום שבו שכן מחנה 'אלכסנדרוני').

"באחרונה, במסגרת תהליכי פיתוח השכונות ההתחדשות העירונית, מבצעת העירייה בשכונה עבודות לחידוש ושדרוג תשתיות, לרבות שדרוג טיילת שדרות בן
צבי. מתוך רצון למנף את הטיילת ולהופכה למקום בילוי אטרקטיבי, עלה הרעיון למתגה באמצעות אייקון 'הבובה דורה'.

"נציין כי השימוש באייקון של הבובה שהינו פופולארי בכל רחבי העולם, ייוחס לטיילת בלבד ולא לכל השכונה. לאחר שקיבלנו אישור מהזכיין (ערוץ 'ניקולודיאון') שהינו בעל הזכויות לדמות "דורה", לעשות שימוש בדמות, שוקלת העירייה, תוך תהליך שי