עשרים סטודנטים למשפטים במכללה האקדמית נתניה טוענים כי הוצאו בניגוד לרצונם מהקורס "משפט מוסלמי", ארבעה שבועות לאחר תחילת הלימודים, והועברו במקומו לקורס "משפט עברי". זאת, מאחר שנאמר להם כי הקורס "משפט מוסלמי" מיועד לסטודנטים ערבים בלבד, ויועבר בשפה הערבית. בפקולטה למשפטים מבהירים כי מדובר בקורס של אפליה מתקנת, לטובת האוכלוסייה הערבית.

עוד ב-mynet:
אמא יהודייה, אבא ערבי: "אלוהים אחד לכולנו"
נערים דקרו עובד זר על רקע גזעני
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות נתניה" בפייסבוק

אחד הסטודנטים שהיה בקורס מספר: "בתחילת השנה ניתנה לנו אפשרות בחירה בין שני קורסי חובה, קורס במשפט עברי וקורס במשפט מוסלמי. כעשרים סטודנטים יהודים הצטרפו לקורס במשפט מוסלמי. חשוב לציין, שהקורס היה פתוח להרשמה גם בשנה שעברה, ונרשמו אליו שלושה סטודנטים יהודים, שקיבלו פטור מנוכחות, ניגשו למבחן בסוף הסמסטר וקיבלו ציונים יפים".

הקורס מועבר על ידי הקאדי אחמד נאטור בערבית, אולם, לטענת הסטודנטים, חלקים מהשיעורים הועברו עד כה בעברית. כך, לדבריהם, "את שני השיעורים הראשונים הוא העביר בעברית, והוא מדבר טוב מאוד. ניסינו לעשות מהלך מול הדיקן כדי שהקורס יועבר בעברית ולא בערבית, מכיוון שזה לא הוגן כלפי הסטודנטים היהודים. בסופו של דבר, זה הביא לכך שכל הסטודנטים היהודים הועברו בכוח לקורס 'משפט עברי'".

בעקבות הדברים, נפגשו נציגי אגודת הסטודנטים עם פרופסור סיני דויטש, דיקן הפקולטה למשפטים. לדבריהם, הוא לא סיפק להם תשובות. "מדובר באפליה ופגיעה חוקית בזכויות שלנו. זה מקומם שיש קורס לערבים בלבד, זאת פגיעה בנו על רקע דתי. נפגשנו גם עם נשיא המכללה, פרופסור צבי ארד, והוא אמר שהוא לא מתערב בהחלטות הדיקן", אמרו.



סטודנטית יהודייה אחרת בכיתה, מוסיפה: "למרצה אין בעיה בכלל לדבר עברית, ויש גם ערבים נוצרים בכיתה שלא מבינים ערבית ספרותית, והיו מעדיפים שהוא ידבר בעברית. בינתיים כולנו הועברנו למשפט עברי, וגם הפסדנו את החומר עד כה בקורס זה".

פרופ' דויטש, דיקן ביה"ס למשפטים, אמר בתגובה: "מדובר בקורס שעל פי הסילבוס מתקיים בשפה הערבית בלבד, ועל כן מיועד לתלמידים דוברי ערבית.
במדינת ישראל שבה לצערנו יש קיפוח של האוכלוסיה הערבית בהרבה תחומים: גם בתעסוקה וגם בהשכלה, יש להעריך את העובדה שסוף סוף יש מוסד אחד להשכלה גבוהה שבחר לייעד לסטודנטים מוסלמים קורס על המשפט המוסלמי ובשפה הערבית".

עוד מוסיף דויטש כי מרצה הקורס, הקאדי אחמד נאטור, והסטודנטים שלוקחים בו חלק, מתנגדים להעביר את הקורס בעברית משום שהמשמעות היא הורדת הרמה באופן משמעותי. "לפיכך, סטודנטים שאינם דוברי ערבית אינם יכולים לקחת חלק בקורס ולגשת למבחן המסכם שמתקיים גם הוא בשפה הערבית - תנאי סף שמפורסמים מראש בידיעון ביה"ס למשפטים.

"הקורס הזה התחיל לפעול כמחווה וכאפליה מתקנת לטובת האוכלוסייה הערבית במדינת ישראל ואני סבור שזה אות כבוד למכללה שמעבירה קורס בשפה הרשמית השנייה של ישראל, ואני מצר על כל התנגדות ליוזמה זו.

"בנוסף, חשוב להדגיש שהקורס מהווה קורס מבוא (במקביל לקורס המבוא למשפט עברי) ובסיס לקורס נוסף לסטודנטים ערביים שמתקיים פעם בשנה בעמאן בירדן. המכללה האקדמית נתניה היא המוסד היחיד, ככל הידוע לנו, המקיימת קורסים מדי שנה לסטודנטים ישראלים בבירת ירדן, ולא היינו רוצים להפסיק את היוזמה הזאת לקידום השלום".