לאחר שנים ארוכות של מחלוקת, הגיעו עיריית נתניה ועמותת לנ"י להסכם פשרה בעקבות מחלוקת שהייתה ביניהן, לפיה יחזור "בית לנ"י" האגדי לידי עיריית נתניה. אולם בזמן שמנהלת העירייה מגעים עם גורמים שונים לגבי עתידו של המתחם, נכנסה בשבוע שעבר למקום עמותת "קופת הצדקה המרכזית" והשתלטה עליו.

עוד ב-mynet:
עליית מחירים במקווה: "הפכו את המצווה למסחרה"
סטודנטים בנתניה: גורשנו מהקורס כי אנחנו יהודים
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות נתניה" בפייסבוק

"בית החלוצות"
מתחם לנ"י עבר בשנים האחרונות גלגולים והושכר בכל פעם לגוף אחר למורת רוחה של עיריית נתניה, שנמצאה במחלוקת מתמשכת עם העמותה, בעלת הזכויות על הנכס עוד משנות החמישים. העירייה, שמסרה את הקרקע בחכירה, רצתה להחזיר לידיה את הקרקע עליה הוקמו מבנים מכספי עמותת לנ"י.בית לנ"י - ליגת נשים למען ישראל, הממוקמת ברחוב מקדונלד, הוא חלק מההיסטוריה של העיר ושמו הלך לפניו לאורך השנים כמקום שמתרחשת בו פעילות לימודית-קהילתית לטובת הציבור. ותיקי העיר זוכרים את המבנה עוד משנות החמישים בשמות "בית ליגת נשים" ו"בית החלוצות".

בשנות החמישים היה "בית החלוצות" מוקד חברתי פעיל לנשות העיר, שהרבו להגיע אליו להרצאות בענייני היום, משפחה ועבודה. איש לא התפלא שהבניין נבנה ברחוב מקדונלד, שכן חלק זה של העיר כבר היה מיושב ומשגשג באותם זמנים, קרוב ל"גן המלך" , לחוף הים ולמרכז העיר.

מבנה לנ"י היה בשיא תפארתו כשהתקיים בו בית הספר למקצועות הבישול והקונדיטוריה שנקרא "לנ"י". כמעט כל בוגריו עשו אז את הסטאז' שלהם בבתי המלון ובמסעדות של נתניה, אותם גם איישו כעובדים מן המניין עם שחרורם מצה"ל.

כשנסגר בית הספר לנ"י למקצועות הבישול, עבר המבנה לידיים שונות. פעם היה בו בית הספר היחיד לאותה תקופה לטכנאות שיניים, פעם שכנה שם מכללה למקצועות הפקידות והניהול, תקופה מסוימת היה בה תיכון אקסטרני ואף "מכללת שף". מאחר שהמקום גדול, יכלו לשכון בו בה בעת יותר מגוף אחד, שבעיקרון נגע תמיד בתחום החינוכי.

בית המחלוקת
לפני שלוש שנים נכנס ללני" בית הספר היסודי החרדי "שובו", אולם תושבי הרחוב זעקו לעירייה. התושבים טענו אז, כי בית ספר המונה מאות תלמידים המגיעים בהסעה מדי בוקר, וכן רכבי המורים, חוסמים להם את הרחוב. כל זאת ברחוב צר שברוב בנייניו אין חנייה אפילו לדיירים.

ברחוב שני בתי כנסת, מרכז קהילתי לבני העדה הטריפוליטאית וסניף נשות ויצו נתניה. "יש כאן די והותר מבני ציבור", אמרו התושבים הנסערים שיצאו להפגין. מאחר שמדובר ברחוב שיש בו גם בניינים נמוכי קומה בני עשרות שנים, המאוכלסים באנשים מבוגרים מאוד, גם נזעקו ילדיהם ונכדיהם להפגנה. הם נשאו שלטים ותלו כרזות על הבניינים, בהם ביקשו אוויר נקי ושקט.העירייה השיבה למפגינים שבית הספר ישהה במקום באופן זמני בלבד, עד שיימצא להם מקום. עם עזיבת תלמידי "שובו" למעון הקבע שלהם בשיכון ותיקים, נחרדו התושבים לגלות כי ישיבה של חב"ד נכנסה לחלק מהמקום. "ההתחלה הייתה קשה", סיפרה השבוע אחת התושבות. "החבר'ה שרו בקולי קולות בלילות ולא יכולנו לישון. הם גם יצאו לרקוד ולשיר ברחוב עצמו, אבל דיברנו איתם מספר פעמים והם נרגעו". אולם מיום עזיבתם של חב"ד את המבנה בסיום קיץ 2012, נותר המקום סגור.

מתחם לנ"י הפך בשנים האחרונות לסלע מחלוקת בין עיריית נתניה, לבין עמותת לנ"י, כאשר כל צד מפרש אחרת את נושא המשך חכירתו. ערב תקופת הבחירות הייתה ראש עיריית נתניה אופטימית, כאשר הכריזה בגאווה ולשמחת לב שומעיה, כי "מבנה לנ"י ייהפך לשבעת המוזיאונים של העיר נתניה". תושבי הרחוב, להם נודע העניין, היו מרוצים, שכן גם "המוזיאון לתולדות נתניה" הוקם שם לפני שלוש שנים. מבנהו הוותיק שופץ וסביבתו מטופחת ונעימה לעין. "נהיה רחוב של מוזיאונים", קיוו אז התושבים.

בשבוע שעבר התאכזבו התושבים לראות ש"מה שהיה הוא שיהיה", כדבריהם. מסתבר כי למתחם לנ"י נכנסו מתנדבי עמותה מקומית הנקראת "קופת הצדקה המרכזית" הפועלת בתחום המזון, לצד עריכת חופות בריתות ובר מצוות לנזקקי העיר. יו"ר "קופת הצדקה המרכזית" אישר כי העמותה מאחסנת בשני חדרים במתחם לנ"י מצרכים ומוצרים שהיא מעבירה לנזקקים במסגרת פעילותה ההתנדבותית, וכי לא קיבלה לכך אישור מהעירייה. העמותה נכנסה לדבריה למקום שדלתו הייתה פרוצה מלכתחילה, והיא זו שסידרה שם מנעול ודלת לצרכיה. בעמותה הביעו חשש לגורל התכולה במידה והעירייה תפנה אותה ממקום שאינו שלה, והיא הפנתה לעניין זה מכתב למנכ"ל העירייה.

מעיריית נתניה נמסר בתגובה: "נחתם הסכם פינוי עם החוכרת, 'ליגת נשים לישראל'. המתחם כולו חזר לחזקת עיריית נתניה ונמסר לשמירת אגף הפיקוח העירוני עד לאכלוסו.

לגבי הקמת מוזיאונים, מסרה העירייה כי "