מי שמגיע לצפות בשיעור התעמלות בבית הספר "ג'ים נתניה", לא יכול שלא להתפעל מהמתעמלת טליה צוברי בת ה-14, שמפליאה בתרגילים ואינה מסתירה את החיוך הגדול שלה.

צוברי, תלמידת בית הספר יהודה הלוי, אובחנה בילדותה כסובלת מעיכוב התפתחותי. אך הקשיים מעולם לא הפריעו לה לשיר, לרקוד וליהנות מספורט.

מגיל תשע השתתפה בחוג התעמלות קרקע בקרבת ביתה, אבל אז נתקלה בהצקות בלתי-פוסקות מצד חברותיה לחוג, ובעקבותיהן הפסיקה אמה כנרת את השתתפותה בחוג.

טליה צוברי. קיבלה קטע סולו משלה | צילום: אלבום פרטי

לאחר עזיבתה של צוברי את החוג, המשיכה אמה לחפש לבתה מסגרת, שבה תוכל לעסוק בהתעמלות הקרקע שממנה היא נהנית כל כך, בסביבה בטוחה ומקבלת. במהלך החיפושים שמעה האם על "ג'ים נתניה", שמופעל על ידי העמותה לחינוך בלתי-פורמלי בכמה מרכזים קהילתיים בעיר, מטעם אגף הספורט של עיריית נתניה, ובהנהלת המאמנת כרמית להט.

האם פנתה ללהט, ולהט בתגובה סיפרה לה שאימנה במשך שנים קרובת משפחה, עם תסמונת דאון, ושההתעמלות תרמה לה מאוד ופיתחה אצלה ביטחון עצמי. למשמע הדברים, החליטה האם להביא את בתה לשיעור ניסיון.

"לא אשכח שבדרך לשיעור הניסיון טליה הסתכלה עליי ושאלה 'אמא, שם לא יפגעו בי?'. הרגשתי צביטה בלב, והדמעות שטפו את עיניי. רציתי כל כך להיות מסוגלת להבטיח לה את זה", מספרת האם.

כנרת מספרת, כי כבר באימון הראשון התקבלה טליה כשווה בין שווים, וכי היחס אליה היה כאל כל ילדה אחרת שמגיעה להתאמן, הן מצד המאמנת, הן מצד המתעמלות. "הפרגון נוכח שם מאוד", מספרת האם. "עם העובדה שבקבוצה מקבלים את טליה כמו שהיא, המאמנת גם מקפידה שהבנות יעזרו לה בתרגילים שבהם היא מתקשה, ובכל פעם שהיא או כל חברה אחרת מצליחה בתרגיל, יתר החברות מעודדות אותה ושמחות בשבילה. זה מעצים אצל טליה את הביטחון העצמי בצורה ניכרת".

המאמנת להט מספרת: "באימון השני במקרה טליה לא הגיעה. אספתי את בנות הקבוצה, הסברתי להן על טליה וביקשתי מהן לקבל אותה כמו כל מתאמנת אחרת בקבוצה. כבר באימון הבא ראיתי שהבנות מקבלות אותה באהבה גדולה, ולא היה אפילו טיפה קשה. הבנות עזרו לה להשתלב, דחפו אותה לאורך כל האימון וסייעו לה לבצע תרגילים. אפילו התפתח מנהג, שטליה מראה לבנות הקבוצה את מה שלמדה באותו האימון וזוכה למחיאות כפיים", מספרת להט. מעבר לתפקידה הניהולי, היא גם המאמנת האישית של צוברי.

כבר בשנה הראשונה לפעילותה בחוג, הצליחה צוברי להשתלב בקבוצת המתאמנות במופע סוף השנה, ואפילו קיבלה קטע סולו משלה.

"טליה היא ילדה יפה, מטופחת, מוכשרת וחרוצה", אומרת להט. "אני תומכת מאוד בשילוב, וקוראת להורים לילדים עם צרכים מיוחדים לשלוח את ילדיהם לחוגים. המסר שאני רוצה להעביר הוא שהשילוב תורם מאוד, בעיקר לילדות בחוג, וזאת מאחר שהן לומדות לקבל כל אדם, וסופגות ערכים של עזרה הדדית וקבלת השונה".