ים בוארון, טוהר לוי, שחר מוראטי ותהילה רונן בבוטיק (צילום: אלבום פרטי)

תושבי שכונת דורה בנתניה שרוצים להתחדש בחולצה או במכנסיים אינם צריכים ללכת רחוק: ביום שני השבוע נחנך "דורה בוטיק" במתנ"ס השכונה. הבוטיק, ובו גם בגדי מותגים, הוא תוצר של יזמות עסקית עם בני נוער בשכונה באמצעות המתנ"ס ובשיתוף רשת המתנ"סים בישראל. הוא יפעל מ־17:00 עד 19:00 במשך חמישה ימים בשבוע.

"היום יש לנו 60 בני נוער במחלקה ליזמות עסקית, חבר'ה בני 17‑14, וכולם עוברים סדנאות של ניהול עסקי שכוללות בין השאר יסודות להקמת עסק, ניהול כספי ושיווק", אומרת רכזת המחלקה טוהר לוי.

"המחלקה כבר הוכיחה את עצמה, ובני הנוער מפעילים אצלנו את ימי הסרט השבועי, את חדר יום ההולדת ואת ה'קופיטריה' החדשה יחסית והכוללת חידוש מלאי ומכירה דינמית מדי יום".

על הרעיון להקים בוטיק היא אומרת: "שמנו לב שבקבוצת בני הנוער יש בנות שלא התעניינו בסדנאות השונות, וכל תשומת הלב שלהן הופנתה לרשת החברתית ובה התמקדו בנושא האופנה. כשדיברנו על כיוון יצירתי‑עסקי עלה רעיון הבוטיק, גם בגלל העובדה שבשנים האחרונות אנחנו מקבלים ערימות בגדים למסירה לפני החגים".

"רק כשהתברר לנו ש'קמפוס דורה לאמנויות' יוצא מהמתנ"ס למשכנו החדש והמתנ"ס נשאר עם הקרוואנים הריקים שהוא מותיר, הבנו שהגיע הזמן. חבורת היזמים הפכה את אחד הקרוואנים לבוטיק".

בזמן ההכנות האחרונות הלך לעולמו סבה של לוי, רפאל לגזיאל, מוותיקי השכונה. בו במקום החליטו חבריה לפעילות לקרוא למקום "דורה בוטיק ע"ש רפאל לגזיאל", והמשפחה התגייסה לתרום לשדרוג הכניסה למקום.

"השמועה על פתיחת הבוטיק עשתה לה כנפיים גם מחוץ לקהילת השכונה, ובתי עסק בעיר תורמים לנו סחורה חדשה עם 'טיקטים' ביד רחבה, לילדים ולמבוגרים כאחד. יש לנו מותגים מובילים מהניילון".

קבוצת הבוטיק החליטה שלא לרשום מחיר על כל פריט, אלא להצמיד מדבקה צבעונית. "ליד הקופה יש סרגל צבעים שמסמל מחירים, מ‑5 שקלים ועד 50 שקלים. אל תשכחו שמדובר בג'ינסים חדשים ובנעלי התעמלות חדשות", אומרת לוי.

מירה וינז'נסקי, מנהלת רשת המתנ"סים במרכז נתניה, אומרת כי מדובר במיזם בעל כמה מטרות: "'דורה בוטיק' יאפשר מכירה ותרומה של חפצים שאין בהם שימוש, כמו תרומת עודפים שחלקם מחנויות מותגים. כך יוכלו חברי הקהילה לקנות מוצרים איכותיים במחירים נמוכים מאוד. כל יתרה שתישאר תועבר למימון פעילות קהילתית".

ים בוארון, אחת המתנדבות, מוסיפה: "אני במתנ"ס מכיתה א', ועכשיו כשאני בת 16 זה הזמן לתת. הבוטיק יעזור לתושבים שלנו. אני וחברותיי מסדרות את המקום. אעשה כל מה שצריך כמו בחנות רגילה. נהיה כאן חמישה ימים בשבוע מ־17:00 עד 19:00. השעות מוגבלות כדי שלא נפגע בלימודים, וברור שגם אני אקנה בבוטיק כמו כל אחד בשכונה שלנו".

שחר מוראטי (16.5): "אני מאוהבת בפרויקט. ניסינו לקדם ולהפעיל אותו כבר מזמן, ועכשיו הגיע הזמן כי התפנה מקום. חילקנו זמנים בינינו, ויש הרבה מתנדבים שרוצים לעזור. כרגע אני אוהבת את כל הקולקציה בבוטיק, כי יש דברים מדהימים שקיבלנו בתרומה מבעלי עסקים בנתניה. יש כאן סחורה של מותגים כמו 'טומי הילפיגר', 'אדידס' ו'נייק'. אני מכירה הרבה משפחות שזקוקות לבוטיק הזה, וגם אני אקנה כאן ואתם — רק תבואו".

חנוכת "דורה בוטיק" התקיימה במעמד סגן ראש העירייה אלי דלל, חבר המועצה יו"ר המתנ"ס יוסי דורון, מנהל המתנ"ס שגיא אבודרהם, מנהל מחלקת הנוער אריה אמבסה נעים, נציגי משפחת לגזיאל, נציג ועד השכונה רפי בריגה ותושבים.