יוסי דורון (צילום: אסף פרידמן)

בישיבת מועצת עיריית נתניה, שנערכה בשבוע שעבר, התפרץ יוסי דורון כלפי עופר אורנשטיין, בעקבות ביקורת שמתח אורנשטיין ברשת פייסבוק, על מיזם האטרקציות (מזרנים מתנפחים ומסעדה "מעופפת"), שתוכנן לקום בחוף פולג, בטענה לפגיעה באיכות הסביבה.

דורון (53), שזוהי הקדנציה הראשונה שלו במועצה, כבר עבר במהלכה שני אירועים לבביים, ונזקק לניתוחי צנתור לב. בשבוע שעבר, דורון, לדבריו, לא היה רחוק מהפעם השלישית.

בין שלל תפקידיו של דורון בעירייה, הוא גם הממונה על החופים. מתוקף תפקידו, יזם את הקמת האטרקציות בחופים, לרבות בחופי סירונית וקונטיקי, עם ראש מינהלת החופים, ציון שדה.

"המשפחה נפגעה"

מאז הפרסום בחודש שעבר, בדבר הכוונה להקים את האטרקציות, ספג דורון מצד הגולשים בפייסבוק ביקורת עניינית, אך גם ביקורת אישית, חריפה ופוגעת. דורון היה נסער: "למה לא התקשרת למהנדס העיר או אליי? פשוט בחרת לשאול דרך פייסבוק. בפייסבוק אין תשובות, בפייסבוק יש אמירות", קרא דורון בלהט לעבר אורנשטיין.

זה, מצדו, התייחס לנושא, בעקבות הודעת ראש העירייה, מרים פיירברג-איכר, על כך שהאטרקציות לא יוקמו לבסוף בפולג. דורון הוסיף: "אתה והאנשים שלך אמרתם שיש פה קומבינה. אמרתם שלא היה פרסום, וכן היה פרסום בעיתונות, בלוחות המודעות של העירייה ובאתר האינטרנט העירוני. אמרתם שלא היה מכרז. היועצת המשפטית עשתה מכרז של 100 דפים. דיברת על שחיתות, על טוהר מידות. תתבייש לך. אתה והאנשים שלך שפכתם לי את הדם".

"אני באתי לעשות טוב, לא עשיתי שום דבר רע. וגם אם טעיתי, אז מה? אל תחכה ליום כיפור, את חשבון הנפש שלך תעשה עכשיו, שה תמים. דרך ארץ קודמת לתורה. צריך קודם לב, צריך להיות בן אדם".

בתום הדברים, פינו חברי מועצה את דורון לחדר צדדי. הרצל קרן הגיש לו מים, ועקיבא יצחקי, פראמדיק בהכשרתו, מדד את לחץ הדם שלו, ואכן היה גבוה. יצחקי ביקש מדורון להתפנות לבית החולים, אך זה סירב, וחברו הסיע אותו לביתו. למחרת כבר חש טוב יותר.

"הרגשתי לא טוב, ופחדתי, כי בקדנציה הזאת, ה'תמורה' שקיבלתי היתה שני אירועי לב", הוא מסביר. "הלחץ שאתה נתון בו, וכמות הפניות שאתה מקבל, בוקר ולילה, זה פשוט מטורף. אתה כל הזמן צריך להיות בווליום גבוה. אני אחד כזה שדברים לא עוברים על-ידי, אלא דרכי. הרבה תושבים פונים אליי, אני פותר 90 אחוז מהבעיות, וכשאני לא מצליח, אני מרגיש לא טוב עם זה. במקרה הזה, נטלתי את התרופות שלי, ולמחרת עברתי בדיקות בבית החולים, והן הראו שהכל בסדר".

הדמייה: פארק האטרקציות שתוכנן בחוף פולג

איך נולד רעיון הקמת האטרקציות?

"לפני שנה ראיתי פוסט של תושב, ששאל: מדוע בשבת אני צריך לצאת מהעיר לחפש אטרקציות? והוא צדק. בעקבות הפוסט, העליתי פוסט משלי, ושאלתי אילו אטרקציות התושבים רוצים.

היו תגובות טובות, ואנשים העלו רעיונות למיניהם. פניתי לראש העירייה ולמנכ"ל, והוחלט לצאת למכרז, שבו יציעו כל מיני אטרקציות. בתור ממונה על החופים, דיברתי על חוף הים. שמונה מציעים סיירו בחופים, שניים ניגשו למכרז, ואחד נפסל בעקבות ערבות בנקאית.

לחברה שזכתה יש אטרקציות דומות באשדוד, באשקלון, בראשון לציון, ואפילו בספרד. ביום שישי, חג שני של פסח, ראיתי פוסטים עם טענות, שיהיו פקקים ובלגנים בקרבת חוף פולג. כעבור יומיים, ביום ראשון, ירדתי לחוף עם אנשי המקצוע בעירייה.

לא הייתי מודע מראש לגודל האטרקציה, 7,000 מ"ר, והבנתי שזה עלול להיות בעיה. אני מכיר את הלחץ שנוצר בסביבת החוף מכדורגל החופים, ואטרקציה בגודל כזה בחוף זה מטורף. דיברתי עם ראש העירייה, והיא ביקשה לבדוק חלופה אחרת למיקום. לא פירסמנו את זה בפייסבוק, כי אנחנו לא מתנהלים דרך פייסבוק".

אבל הרשת החברתית המשיכה לסעור.

"החל מסע של הכפשות נגדי, ברמה האישית. קראו לי מושחת, אמרו שאשתי ומנהל הבנק שלי נהנים מהכסף, האשימו את העירייה במכרז תפור ובקומבינות, אף שהכול בוצע על פי חוק המכרזים, והנושא נדון בוועדת המכרזים. ניגשתי לאחד האנשים, שהסית נגדי בפייסבוק, בבית קפה, וכששאלתי איך אתה מטיח האשמות כאלה, הוא המשיך בשלו, גם אחרי שהצגתי את עצמי. באותו היום החלטתי לתבוע אותו.

פניתי לעו"ד, שלחנו לו מכתב התראה, ועכשיו הגשנו בבית המשפט תביעת לשון הרע. אני מתכוון לתבוע עוד גורמים. כשהנכדה שלי שיחקה בטלפון של אימא שלה, היא פתאום ראתה קריקטורה שלי, לבוש כמו תינוק, בוכה ומתלונן ש'זה החוף שלי'. הנכדה שאלה את הבת שלי, אם זה סבא. היא ענתה 'לא, הוא רק דומה לו', וצילצלה אליי בוכה. כל המשפחה שלי נפגעה".

חוף פולג (צילום: אסף פרידמן)

בישיבת המועצה התפוצצת.

"ממש ככה. אורנשטיין פירסם פוסט שלו, כשהוא מצולם בחוף פולג עם שותפו, אדיר בנימיני. בפוסט סיפר שהם הולכים 'להתרשם מהבעיה'. במקום להרים טלפון ולקבל תשובות. אם חברי הסיעה שלו היו מגיעים לוועדת המכרזים, הם היו שואלים שאלות בזמן אמת, אבל הם לא הגיעו.

עופר רוכב על עשייה של אחרים. הוא אלוף העולם בדיבורים, ובישיבת המועצה הוא המשיך עם הדמגוגיה שלו. התחלתי אתו שיחה על הצגת עובדות, אבל הוא משך אותה לכיוונים לא טובים, והיתה נקודה שהכל התפוצץ לי, ונשברתי. לא היתה לי שליטה על מה שאני אומר, ואני מצטער שהתפרצתי ככה".

דורון לוקח נשימה, וממשיך: "לנו, כחברי מועצה, יש אחריות על עמוד הפייסבוק שלנו. כשמישהו כותב משהו פוגעני לגופו של אדם, על פוסט שאני מעלה, אני מיד מוחק את התגובה. אני מצפה מעופר שימחק את התגובות הפוגעניות בעמוד שלו. אנחנו לפני בחירות, ואוי ואבוי לאן השיח האלים יכול להידרדר. הפייסבוק ממליך אנשים יום אחד, ולמחרת תולה אותם. בסופו של דבר, יש לנו גם משפחות".

ישיבת מועצה בנתניה. בקרוב התגמול? (צילום: ניר איסקוב)

"באתי לתרום"

דורון, הבעלים לשעבר של סוכנות הרכב "דורון מוטורס", מתגורר בשכונת "עיר ימים", ונחשב לחבר מועצה פעלתן וקשוב. בארבע השנים וחצי שלו במועצת העיר, כחבר בסיעתה של ראש העירייה מרים פיירברג-איכר, "נתניה אחת", הוא משקיע את כל מרצו בפעילות ציבורית.

מלבד היותו ממונה על החופים, דורון ממונה גם על מבני הציבור ועל הכנסות העירייה; הוא משמש גם ממלא-מקום יו"ר החברה לפיתוח נתניה (ח.ל.ת), ויו"ר מתנ"סי רמת ידין (דורה), ושכונות הרצף וגלי ים. עד לאחרונה שימש דורון יו"ר החברה למען הספורט בנתניה, אך התפטר, כדי למנוע ניגוד עניינים עם תפקידו כיו"ר מחלקת הנוער במועדון הכדורגל מכבי נתניה. מלבד זאת, דורון חבר בוועדות עירוניות. כעת מעיד דורון, שהוא שוקל את המשך דרכו בפוליטיקה העירונית.

"באתי למועצה כדי לתרום מהזמן שלי לטובת הציבור, בהתנדבות מלאה. הודעתי כבר ביום הראשון שאין לי אופק פוליטי. מקרים כאלה גורמים לי לתהות בשביל מה אני צריך את זה. המשפחה שלי חרדה לבריאותי, ואני בהחלט עורך חשבון נפש עם עצמי, לאן אני הולך מכאן. מצד שני, יש לי תחושה, שבכך שאפרוש מהמועצה אתן פרס למסיתים, וזה הדבר האחרון שאני רוצה לעשות. לצערי, הרבה אנשים שאני מדבר אתם על ההצטרפות לפעילות ציבורית אינם מעוניינים, בגלל ההשתלחויות בפייסבוק והירידה לרמה האישית. זה מתסכל, כי העיר מפסידה אנשים טובים".

למחרת ישיבת המועצה, זכה דורון לחיזוקים מצד תושבים רבים. הם התקשרו לטלפון הנייד שלו, שלחו מסרונים ופירסמו בפייסבוק פוסטים שתומכים בו. "קיבלתי המון חום ואהבה, וזה מחמם את הלב לדעת שאנשים יודעים להעריך את פועלך.

החיבוק הענק הזה נותן לי כוח ומחזק אותי. מלבד קומץ, הנתנייתים ידועים כאנשים חמים, מפרגנים ומחבקים. אני רוצה להדגיש, שביקורת זה דבר טוב ובונה, והיא חלק מהדמוקרטיה. אנחנו נחשפים להרבה מפגעים בפייסבוק ומטפלים בהם, אבל אסור לרדת לרמה אישית. עלינו להיות זהירים שבעתיים, כי גם בני נוער רואים את השיח האלים, ועלולים לאמץ אותו". 

עופר אורנשטיין - למען נתניה (צילום: ניר איסקוב)

עופר אורנשטיין עונה ליוסי דורון: "אתה הוא זה שבוחר להשתמש בשפה גסה ולפגוע בי אישית". "יש כאן ניסיון להטות את תשומת לב הציבור מהעניין עצמו"

עופר אורנשטיין (למען נתניה) מסר: "ראשית, יוסי הוא אדם טוב, ואני מאמין שבא עם כוונות טובות. מעולם לא ביקרתי אותו באופן אישי, ותמיד הקפדתי לשמור על התייחסות במישור הענייני, כלפיו וכלפי כל חבר מועצה אחר. אבל, עם כל הכבוד אליו, ויש לי הרבה, הוא שוב ושוב בוחר להשתמש בשפה גסה, ולפגוע בי אישית. זה קצת מגוחך לקרוא לי 'אפס מאופס' במועצה, ועוד מילים קשות שלא אחזור עליהן, ואחרי זה עוד לבוא בטענות על צורת ביטוי של אחרים.

"זה 15 שנה אני נותן את הנשמה בהתנדבות למען תושבי נתניה. יזמתי את 'סטודנטים בונים קהילה' בשכונות הכי קשות של העיר, את הוספת הסייעת השנייה בגני הילדים, את התקנת המזגנים בבתי הספר, את חידון התנ"ך לבתי הכנסת, את הגדלת תקציב המתנ"סים ב-50%, את החלפת החול המזוהם לדשא הסיננטי בגני הילדים בכל העיר, את הבוטקות לשומרים, את העזרה בסייעות לילדים האלרגניים, את דחיפת התקציבים לבתי הספר הישנים, את הסיוע להמוני התושבים שפונים אליי, והרשימה עוד ארוכה. את מי הוא מכנה 'רוכב על עשייה של אחרים'?

"הוא חושב שלי אין לב? שאני לא נפגע מהמילים שלו? זה שאני מאופק יותר, קר רוח ולא מגיב, זה לא אומר שהמילים שלו לא פוגעות! מילים שנאמרות ממישהו באופן ישיר פוגעות הרבה יותר מאיזה אדם שכותב עליך, ואתה לא מכיר אותו בכלל. גם לי יש משפחה וילדים, שאותם אני לא רואה מספיק בגלל ההתנדבות במועצה, והם שומעים את המילים הקשות האלה נגדי, שמועברות מישיבות המועצה.

"עשרות אלפי האנשים שמכירים אותי, והצביעו לי בבחירות הקודמות, לא יושפעו מההכפשות נגדי. להיפך, הם יודעים שהשימוש בשפה גסה נועד לפגוע בי אישית ופוליטית, אבל לא יגרום לי להפסיק להילחם למען הציבור, למען הטבע, למען החינוך. בלי פחד, כי זאת דרכי. אולי הסקרים שפירסמתם, שמראים שסיעת 'למען נתניה' בראשותי גדלה ומתחזקת, גורמים לכל המתקפה הקשה הזאת נגדי.

"כמו כן, יש כאן ניסיון להטות את תשומת לב הציבור מהעניין עצמו, שהוא: היוזמה של מינהל החופים, שעליו הוא ממונה, להקים מיזמים עסקיים על חשבון חוף הים שלנו, בלי שמירה על הטבע ועל איכות הסביבה. זה העניין, והעובדה היא שרוב הציבור מתנגד לכך. קיבלנו מאות הודעות תמיכה במאבק למען חוף הים, שחיזקו את ידינו. בישיבת המועצה האחרונה דיברתי בצורה עניינית, וברוגע, רק על הנושא של חוף פולג, שצריך לשמור אותו נקי מאטרקציות. זכותו לחשוב, שצריך להקים אטרקציה של עשרת אלפי מ"ר בחוף פולג; אבל מה הוא רוצה, שאני לא אסייר בשטח? שלא אדבר במועצת העיר? שלא אגיש הצעות לסדר, כדי להגן על הציבור מיוזמות כאלה? זה התפקיד שלי כחבר מועצה!

"אדיר בנימיני, שותפי לרשימה בבחירות הבאות, לשעבר יו"ר תנועת הירוקים בנתניה, ולוחם ותיק למען איכות הסביבה כבר 15 שנה - הוא ואני נמשיך להילחם יחד, כדי להשאיר את חוף הים שלנו בידי כולנו, ולא נאפשר למסור אותו לעוד ועוד עסקים, על חשבון הציבור.

"אני קורא ליוסי, לכל חברי המועצה וגם לציבור: שמרו על המילים שלכם, גם בכתיבה וגם באמירה. חילוקי דעות היו ויהיו, זאת נשמת אפה של הדמוקרטיה. אבל ניתן לנהל זאת ברוח טובה ומכבדת, בלי פגיעה אישית באף אחד".