אדם יושב בביתו. מתבונן סביב ונהנה ממראה עיניו. על הקירות תלויות תמונות שגורמות לו עונג, החדרים מרוהטים לפי טעמו, הווילונות תואמים את רצונו האישי, השטיחים מוסיפים חום וצבע.

השנים חולפות, והאדם איננו צעיר כשהיה. הילוכו מתון ואיטי יותר, עיניו חדות פחות, שמיעתו כבדה וכל בריאותו הגופנית איתנה פחות.
שוב מתבונן הוא סביבו ועדיין נהנה ממראה עיניו: הבית הישן והטוב שכה התרגל אליו מחבק אותו, אלא שחדרי הילדים כבר נעזבו, הגינה אינה מטופחת כבעבר, העלייה במדרגות מכבידה ומדי פעם חולף בראשו הרהור "עד מתי אשאר בביתי?".

באמצע שנות ה־50 של המאה שעברה הבינו מדינות רבות שהאדם, בעיקר בארצות המפותחות, מאריך ימים יותר מבעבר. תוחלת החיים שהלכה והתארכה הצריכה ידע רפואי מקיף וייחודי בתופעת הזקנה ומחלותיה.

בשנות ה-70 החלה ההיערכות ל"חיים ארוכים", כלומר לתקופה של 20 או 25 שנים אחרי היציאה לפנסיה, שבהן חי האדם את חייו המאוחרים. אז גם באה לעולם התפיסה של חיי איכות בגיל המבוגר והחיפוש אחר גורמי האושר בזקנה.

דיור מוגן שהוא בית, לב גנים. יח"צ
דיור מוגן שהוא בית

אחת המגמות המעניינות התמקדה בשאלת מגוריו של האדם המבוגר: האם ראוי לו להישאר בביתו ובסביבתו "הטבעית", או שמא כדאי לו לבחור דווקא ב"דיור חליפי". טיפין טיפין החלו להתפתח חלופות שונות שבאו לתת מענה למצוקותיו, לבעיותיו או לחרדותיו של האיש המבוגר, הן מבחינה פיזית ורפואית והן מבחינה חברתית.

מושבי הזקנים ובתי האבות של פעם לא התאימו עוד לדרישות החדשות, ובמקומם באו לעולם כפרי גמלאים ודיור מוגן שהתפתחו מתוך אותם רצונות וצרכים שנוצרו בקרב אוכלוסיית המבוגרים. כאלה שלא ראו עצמם קשישים הזקוקים לסיוע, אלא אנשים המעוניינים באיכות חיים טובה המאפשרת להם להמשיך לשלוט בחייהם ולנהל את זקנתם.

בתי הדיור המוגן מיועדים לבני הגיל המבוגר העצמאיים בלבד, ולפיכך הם שונים באופיים ובמצע השירותים שלהם מבתי אבות.

חיי חברה בלב גנים. יח"צ

הדיור המוגן הוא בית. ישנם דיורים מוגנים הכוללים מאות יחידות דיור במבנה מרכזי אחד או ככפר גמלאים, וישנם דיורים מוגנים קטנים יותר, אינטימיים. לכל דייר דירה פרטית ומרחב אישי כבכל בית, ובמקביל ישנם המרחבים הציבוריים המספקים פעילויות חברתיות, ספורטיביות ותרבותיות. כל דייר בוחר איזה שרות הוא מושך מסל השירותים בהתאם לרצונו ובאיזו פעילות להשתתף.

לב גנים - הכי משפחתי

בית "לב גנים", שהוקם בנתניה ב־1996, נבנה כבית קטן ובו 80 דירות בלבד. הכוונה היתה ועודנה ליצור אווירה משפחתית חמה, ולבנות מרקם של חיים קהילתיים עשירים. גם האגף החדש המוקם בימים אלה יכלול רק 40 דירות נוספות.

האגף החדשה, הדמיה.

בית לב גנים הביא עמו מיום היווסדו רוח אחרת בכל הקשור לדיור מוגן. מאז הקמתו מצטיין הבית בטיפוח דייריו, בפינוק ובחום שהוא מעניק להם, באווירה המשפחתית השוררת במקום, בקשר ההדוק עם משפחות הדיירים, ובצוות העובדים הנאמן והמסור.

הנהלת הבית והצוות כולו מיישמים את תפקידו העיקרי של בית לב גנים: לשמר ולשפר ללא הרף את איכות חייהם של דייריו. המטרה העיקרית היא לאפשר לדיירי הבית המשך שגרת חיים עצמאית, המשך שליטה, חופש בחירה, תוך טיפוח ופיתוח חיי חברה, תרבות ופנאי בסביבה מאפשרת ומוגנת, ושיפור מתמיד באיכות החיים.

לב גנים. יח"צ

לכן ניתן לומר שבית לב גנים, בנוסף להיותו "הבית הכי משפחתי שיש", יכול להיקרא גם "בית האושר" לבני הגיל המבוגר.

לב גנים, בין עיר ימים לשכונת אגמים, נתניה; טלפון: 1-800-360-003.