חוף לגון. היהלום שבכתר? (צילום: אסף פרידמן)

עונת הרחצה בעיצומה, החופש הגדול כבר כאן, ואלפי תושבים, תיירים ומבקרים יוצאים מדי בוקר אל חופי "הריביירה של ישראל".

אלא שמי שיורד אל חופי נתניה, עלול לא פעם להתאכזב. כך, למשל, מורד הולכי הרגל לחוף סירונית מרחוב דנקנר מלווה במעקה חלוד, מכורסם ומוזנח עד כדי כך, שחלקים ממנו הוסרו והמעבר נחסם; נקז חוף הרצל ממשיך לעשות צרות ומטפלים בו באופן קוסמטי בלבד.

 בחוף העונות "נולדו" מדרגות חדות זווית המובילות אל מבנה לא ברור ושקיות אשפה "מקשטות" את נוף קייטנת הגלישה; בחוף צאנז אין נפש חיה, אבל יש סוכת מצילים ומרפאה פתוחה עם חובש, ואפילו שומר בירידה לים; חוף הבלו ביי נראה נטוש ומדרגות הירידה למים מוזנחות.

את הבעיות תיאלץ לפתור סגנית ראש העירייה, שירי חגואל-סיידון, לאחר שבסוף חודש אפריל אישרה מועצת העיר פה אחד את הכפפת מינהלת החופים אליה. זאת, בעקבות ניגוד עניינים שנוצר אצל מנכ"ל העירייה, אבי בן חמו, שהיה אמון עליה עד כה. היועצת המשפטית לעירייה, נילי ארז, הסבירה בישיבה, כי "מאחר שבן חמו לא יכול עוד לנהל את מינהלת החופים, התחום עובר לידי חגואל-סיידון. היא מקבלת האצלת סמכויות, תנהל את מינהלת החופים ותקבל החלטות עם ראש המינהלת, ציון שדה".

חוף סירונית

אל חוף סירונית יש שלוש ירידות: מורד המכוניות מרחוב ברוך רם, המדרגות מהטיילת והמעלית.

מורד המכוניות (בתשלום) משמש הולכי רגל רבים. לאורך המורד מדרכה ארוכה, ובשוליה מעקה מוזנח וחלוד. חלק ממנו אף הוסר. בהמשך נחסמה הדרך, ונערמו בה ערימות פסולת ברזל. ככל שיורדים אל החוף מחמיר מצב המעקה, ובחלק ממנו התמקמה צמחייה פראית שעולה משולי גבעות החול. הדק (משטח העץ) המוביל אל החוף לא נצבע שנים, והספסלים שאליהם מגיעים בסוף הירידה משופשפים ודהויים.

השביל המרוצף המוביל אל תחנות הרחצה ראה ימים טובים יותר. האדניות נקברו מזמן בבטון. במקום אין די פחי אשפה והזבל נערם לאורך החוף.

חוף סירונית: מעקה מוזנח וחלוד (צילום: אסף פרידמן)

חוף הרצל/קונטיקי

אילולא הנקז העירוני הגדול, שמזרים מים מלוכלכים הגולשים אל הים, החוף היה נעים לשהייה. אחת לכמה ימים פונים תושבים לעירייה ומתעדים את הלכלוך הזורם מהצינור. כך גם לפני שבועיים, כאשר, בעקבות פניית "ידיעות נתניה", הזדרזה העירייה לשלוח עובדי עירייה ולייבש את פלג המים העכורים שזרם ממנו לים. אלא שזה לא ממש עזר, כי ביום ראשון השבוע היה הנקז מטונף, וגדר הכניסה פתוחה. הגדר המקיפה את הנקז שבורה בחלקה, חלודה ומוקפת לכלוך. השבוע אף נוצרה "ימה" לא קטנה, בין הניקוז לבין מי הים, ובעירייה מיהרו להקיף אותה בחול, אך מי שעובר שם מתבוסס בבוץ. בחלק מהחוף ניצבים מתקני כושר על החול, אך גם הם זקוקים לחידוש.

חוף העונות

במקום יש מדרגות בזווית חדה מאוד, והן מובילות לפתחו של מבנה עץ, שלא ברור למה הוא משמש. גם לא ברור מדוע שקיות מלאות אשפה מונחות למרגלות מבנה המשרת בימים אלה את משתתפי קייטנת הגלישה בחוף. בשעות הצהריים החמות שקיות האשפה מתחילות לתסוס, והמצב לא נעים לעין ולאף.

מדרגות מסוכנות בחוף עונות (צילום: אסף פרידמן)

חוף לגון (ארגמן)

חוף לגון אמור היה להיות "היהלום שבכתר" בחופי נתניה. שמו המקורי של החוף, "ארגמן", שונה לפני כשלוש שנים ל"לגון", כחלק ממיתוגו לקראת פתיחת מלון היוקרה "ווסט לגון ריזורט", ביולי אשתקד. את החוף מקיפים גם מלונות "רמדה" ו"איילנד", והוא ממוקם בסמיכות לשכונות נאות שקד, רמת ידין, גלי ים ונוף הטיילת.

חברת "דיזנגוף סחר", המנהלת את המלון, העבירה בזמנו סכום של חצי מיליון שקלים ל"חברה לפיתוח נתניה" (ח.ל.ת), במטרה לפתח את החוף. לטענת החברה, כללו העבודות הקמת 25 סככות, שיפוץ החלק התחתון של הכיכר, הצללת חלק ממתחם הרחבה בחוף, הקמת דופן משיש מסביב לכיכר וכן סלילת דרך נגישות לנכים.

אלא שבהמשך, לטענת החברה, נהרסו תוספות השיפוץ בעת הריסת מסעדת "תמוז" ("המסעדה של צ'רלי" לשעבר), בהתאם לצו שהוצא נגד המבנה. למרות זאת, חלק מהמבנה עדיין עומד על תלו, ופועל בו קיוסק.

הכניסה לחוף אינה מזמינה במיוחד. הכיכר ברחבת החניה הסמוכה לחוף צחיחה, מכוסה בחול, ובצדה עץ דקל עקום וקיר לבנים קטן. המעקה בירידה לחוף חלוד, וכאשר רוצים להתמקם בחוף, קשה למצוא מקום מוצל. לא ניתן לדעת מה עלות שכירת הכיסאות והשמשיות הניידות, היות שלא קיים שילוט עם מחירון, ואילו מיטות אינן נראות בשטח. לאוכלוסיית הנכים החוף כלל אינו נגיש.

שני מגרשי כדורעף ומתקנים לתרגילי בטן ולמתיחות הם האטרקציות היחידות הקיימות בחוף.

חוף לגון. היהלום שבכתר? (צילום: אסף פרידמן)

חוף בלו ביי

חוף ה"בלו ביי" מתסכל רבים מתושבי צפון העיר. החוף נחשב במשך שנים לאהוב במיוחד, הודות למפרצונים מקסימים ובטוחים לרחצה ולבילוי. אחרי שנות "קו תפר" ארוכות, שבהן החוף היה שייך לשתי רשויות, המועצה האזורית עמק חפר ונתניה - עבר החוף לידי העיר נתניה. העירייה הבטיחה חוף מחודש, מושקע ומשופץ, אולם, מאז חלפו שלוש שנים, ובעירייה מנמקים שהם "מחכים לאישורי משרד הפנים". מעקה המורד לכיוון המים ישן ומשופשף, והירידה בעייתית.

חוף הבלו ביי: עדיין מחכה לשיפוץ (צילום: אסף פרידמן)

חוף פולג

חוף פולג עלה לכותרות לפני כחודשיים וחצי, בעקבות המחלוקת באשר להקמת פארק האטרקציות בשטחו. אמנם שלד האטרקציות שהוקם, פונה, אך במקום נותר משטח אספלט על גבי החול. אטרקציה שכן החלה לפעול בחוף היא מתחם "כדורגל מים". כדי לשחק כדורעף חופים, יש לשאול מזכיין המסעדה והבר במקום רשת, בעלות 50 שקלים. כדי שישמרו על הגלשן שלכם בחוף, תיאלצו להיפרד מסכום של 150 שקלים לחודש.

"החצר האחורית" של החוף, בצמוד למגרש החניה ומאחורי מגרש כדורגל החופים, מוזנחת במיוחד. לעיני הבאים אל החוף נגלה מחזה של קרשים וגרוטאות מושלכים, קראוונים, מבני עץ, שמשיות שבורות ושאר ירקות. בחוף עצמו יש לוח חשמל חשוף ומסוכן, העומד כך כבר כמה חודשים בלי כל טיפול.

רק לפני כחודשיים הסיטה העירייה את התעלה בין נחל פולג למי הים, שמדי פעם עברו דרכה שפכים, במטרה להרחיקם מהחוף ככל האפשר.

הגרוטאות בחוף פולג (צילום: אסף פרידמן)

חוף צאנז

זהו חוף רחצה נפרד לנשים ולגברים, ובפתחו יושב שומר שמקפיד על ההפרדה. בעת ביקרונו החוף היה שומם וריק מאדם. עם זאת, בחוף פועלת תחנת מציל ובה שלושה מצילים, וכן פתוחה בו מרפאה לשירות ההמון שלא מגיע.

חוף צאנז השומם (צילום: אסף פרידמן)

מעיריית נתניה נמסר: "כל חופי נתניה (תשעה חופים מוכרזים) נושאים את תו הדגל הכחול, שהוא תו איכות בין-לאומי, הניתן לחופים העומדים בקריטריונים בין-לאומיים בתחומים איכות המים, בטיחות, שירותים וניהול סביבתי. לפני כשבועיים פורסם מדד 'חוף נקי' של המשרד להגנת הסביבה, וממנו עלה, כי נתניה נמנית בין הרשויות החופיות הנקיות ביותר. כמות הרוחצים הגדולה של תושבי העיר והסביבה, שמצביעים ברגליהם, מעידה על שביעות הרצון מחופיה היפים של עירנו. בחוף המרכזי של העיר, חוף סירונית, קיימת הנגשה מלאה לבעלי מוגבלויות וכן כיסאות צפים, שירות ייחודי למען נכים. בשל המליחות לאורך חופי הים יש בלאי מואץ של מבנים ושל מתקנים, והעירייה משקיעה מדי שנה מיליוני שקלים בתחזוקה גבוהה של כל החופים ושל כל השירותים הניתנים בהם. הטענות שהועלו בפנייתכם ייבדקו ויטופלו".