לירון עמוס עם מאמן הפועל ב"ש ברק בכר | צילום עצמי

בשנים האחרונות, פרויקטים לקבלת האחר הפכו ליותר ויותר ידועים, במטרה להפוך את החברה שבה אנו חיים לטובה יותר.

לירון עמוס (37) מנתניה, נשואה לליאור פלוס בת- תהל ובן- נהוראי, היא מורה לתנועה וריקוד לגיל הרך, לומדת ותסריטאית מתחילה. בין היתר היא מפיקת פרויקטים למען הקהילה בעזרת שפת הסימנים ובאופן פרטי. פרויקטים שלה בשילוב קבוצות כדורגל זכו לתהודה רבה והיא ממשיכה בעשייה לקראת פרויקטים חדשים.

"לחוגים שלי יש דגל קבלת האחר, כל אחר שהוא", היא מספר ל'מיינט נתניה'. "לשפת הסימנים הגעתי במקרה, לפני כארבע שנים. הכנתי את הילדים בגן למופע עבור ההורים ובחיפוש שירים מצאתי שיר שלווה בשפת הסימנים ומיד אהבתי והתחברתי.

לירון עמוס | צילום עצמי

"למדתי אותו לבד והעברתי הלאה לילדים.. רק שבאותה הפעם הראשונה שזה קרה, שמתי לב שאחת הילדות מסמנת איתי ולא אחרי. בדרך כלל אני מסיימת שיעור והולכת אלא שהפעם החלטתי לחכות, לראות מי ההורים של הילדה. לא טעיתי. אמא שלה כבדת שמיעה ודוברת שפת הסימנים".

כיוון שהייתה בתחילת דרכי בלימוד השפה, הצליחה לירון לתקשר באופן חלקי. "סיפרתי לה על השיעור שהיה. היא בדמעות אמרה שהיא כל כך מתרגשת ובילדותה אמא שלה תמיד התביישה בה ולא אפשרה לה לסמן ברבים. ליבי יצא אליה. נדלקה אצלי הארה והבנתי שמופע ילדים רק עבור ההורים אינו מספיק כדי להעביר מסר".

יום אחד, בעלה של לירון ראה משחק כדורגל, ואז הבזיק במוחה רעיון. "כשהוא צופה אין עם מי לדבר.. אני רק יכולה לסמן לו והוא מסמן לי לזוז מהמסך. אז החלטתי שאפיק קליפ עם הקבוצה שאותה הוא אוהד, מכבי נתניה. דווקא הקונפליקט כביכול יעצים את המטרה והכוונה".

לירון מספרת על הפרויקט: "המסר הוא זהה - כרטיס אדום אתה יוצא מהמשחק. במגרש כולם שווים. מה גם שהם תוך כדי משחק מסמנים אחד לשני עם הידיים אז שיהיה עם משמעות.

לירון עמוס עם שחקני מכבי נתניה | צילום עצמי

"פניתי ליעל ברנד-איצקוביץ, סמנכ"ל שיווק דאז במכבי נתניה, שאהבה את הרעיון, העבירה למועדון והם מיד נענו בשמחה. חייבת לציין שהלב הצהוב שלהם ענק לכל מטרה בנושא הענקה לקהילה.

"המאמן סלובו (סלובודן דראפיץ', ל"ט) המדהים קיבל את פניי בחיוך ונתן לי את שרביט המאמן ליום אחד. פשוט נהיננו מיום חוויתי ומעצים. כולם היו ממש בעניין לכל אורך יום הצילומים. כשיצא הקליפ לא תיארתי מה החשיפה תעשה. היה טירוף של טלפונים מיד באותו היום זה עלה כאייטם לטלוויזיה וזכינו בים של ברכות".

המחווה של אייל סגל

לירון נזכרת במחווה יפה שעשה אייל סגל בעקבות כך. "הוא הקצה יציע לכבדי השמיעה והחירשים בצירוף מתורגמן עבורם. ובנוסף זכיתי לכבוד גדול ביום החגיגות לעליה לליגה, הקליפ שודר על מסך האצטדיון. מכבי נתניה מדהימים, עד היום אנחנו בקשר. איך אפשר לשכוח פעם ראשונה?".

בעקבות הקליפ קיבלה הצעות לפרויקטים מתחומים שונים וגם מקבוצות כדורגל נוספות, והחליטה  שהפועל ב"ש, אלופת המדינה, תהיה הדבר המתאים כדי להמשיך את הפרויקט.

"דרך חברה, פניתי למנכ"ל ב"ש אסי רחמים, סיפרתי לו על הפרויקט, והמועדון ישר היה בעניין. התקבלתי בכבוד רב וחיבוק מאלונה ברקת עם המון חם ואהבה.  זה מורגש שזה גם הלך הרוח שם במועדון. ברק בכר שבד"כ שומר על פאסון זרם עבור יום צילומים זה ואחריו כל המועדון. הם רקדו נהנו והעריכו את הזכות".

לירון מוסיפה: "כשפורסם הקליפ הייתה היסטריה, בעיקר מצד מועדון האוהדים שאוהבים כל כך את הקבוצה שלהם. אפילו אני זכיתי לברכות מהם באופן אישי ולפרגון רב משלמה ארצי שהשיר היה שלו. הפרויקט פורסם, הגאווה הייתה גדולה וקיבלנו הרבה איחולים ואף תרומות לקהילה".

אז מה המטרה הסופית?

"הפרויקטים שלי מכוונים לכלל ולמסר. אני לא מזוהה או מוכרת בקהילת כבדי השמיעה והחירשים בישראל. הם היו הנשכרים כיוון שלי הייתה מטרה כזו למענם ולו עבור התיקון לאותה אמא של תלמידה שלי שהיו מתביישים בה".

מה עוד מניע אותך?

"קיבלתי ועשיתי הרבה פרויקטים ולא כולם התפרסמו או חייבים להיות מפורסמים. אני בחורה של ריגושים וחידושים וזורמת עם כל רעיון שעולה לי. כמו הפרויקט האחרון ששבר קצת את שגרת "המסיבות" ופשוט להעביר מסר הכי חזק שיש של, תעצרו הכול, יש מי שמחכה ורוצה לבלות אתכם ואין ראוי ממנו שתיקחו הפוגה. הגיל השלישי.

"גם פה חיזקתי בליווי שפת הסימנים וצירפתי את צביה מילר בראונשטין, מתורגמנית ערוץ הספורט כדי להפוך את זה להכי מדויק שיש להעצים ולשלש את המסרים. אני לא יכולה להעיד על עצמי כדוברת השפה, אלא ככזו שרכשה ידע בסיסי לתקשורת. זה ממש כמו צרפתית בסיסית שלומדים שיוצאים לטייל בפריז ואגיד קומסי קומסה .. סאבה..באגט.. העיקר שאדע להסתדר ולתקשר עם כל מי שרק ניתן. למצוא את הדרך להגיע ולגעת".

"לחנך מבלי לחנך"

איך המשפחה מקבלת את הפעילות הזו?

באהבה. זה המסר שאני מעבירה לילדים האהובים שלי. הם זוכים בערכים מבלי שאדבר, זה מחלחל חזק. לחנך מבלי לחנך. לפעמים אני גם לוקחת אותם איתי ומשתפת אותם ותמיד זוכרת לשאול אותם אתם גאים באמא? אני חושבת שלא רק אנחנו צריכים להיות גאים בהם.. אם ישנה הדדיות הכול עובד הרבה יותר טוב".

יש קשיים בדרך?

"בהחלט. לא הכול ורוד ולא תמיד אני זוכה להערכה. אני גם סופגת הרבה ביקורת נעלבת ולוקחת ללב. אבל אחרי שאני נרגעת אני לומדת מזה ובכלל תמיד שמחה ללמוד מיודעי דבר".

שחקני הפועל ב"ש בפרויקט | צילום עצמי

מה התכנונים להמשך?

"אני מקבלת הרבה הצעות לפרויקטים. יש תקציב יוצאים לדרך. אני עובדת לבד ומתחילה כל פרויקט מאפס עם 100% שליטה. זה חזק ממני. לרוב אני מובילה את זה למקומות שלי ויש שיתוף פעולה ולפעמים פשוט לוקח רגע לעכל אותי.

"בימים אלו אני ביוזמה על פרויקט חדש, כזה שיגרום לקבוצת ספורט לא ככ מוכרת להיות מוכרות. מגיע להן, הן מייצגות אותנו בכבוד באירופה. יש לי עוד כמה רעיונות חדשים שבא לי להגשים - קיבלתי הצעה לריאליטי מעניין במיוחד אבל אני עוד צריכה לחשוב על זה.

"אני מאחלת לעצמי לסיים לפחות עד סוף השנה טיוטא ראשונה של תסריט שאני עובדת עליו עבור סדרת טלוויזיה. אני לא מסמנת לעצמי עד לאן להגיע כי תמיד יש לאן ותמיד אני רוצה עוד ועוד ופתוחה להצעות כל עוד אני יודעת שאעשה זאת על הצד הטוב ביותר.

"החיים קצרים, כל עוד אתם בתפארתכם תגשימו עצמכם. תממשו כל יעד ונושא שעליו סימנתם מטרה. חלומות גם אם הם קטנים הם לא נועדו למגרה".