יעלי אטשטיין | צילום: עצמי

יעלי אטשטיין, בת 37, גרה במכמורת הסמוכה לנתניה כמעט 14 שנה ולא רואה סיבה לעזוב. "זה היה התואר במדעי הים שהביא אותי לפה, עבודה במחקר ימי שהשאירה אותי ואחריה...טוב... את הים קשה לעזוב". למעלה משנה היא מקדמת תנועה צרכנית חדשה המפרקת את הבית לגורמים ומרכיבה אותו מחדש עם מוצרי צריכה בריאים יותר. היא עושה זאת דרך מתן הרצאות המקשרות בין ערכי הקיימות לבריאות הציבור בקבוצת הפייסבוק,"מסה קריטית לצרכנות בריאה".

איך הגעת לתחום הבריאות, הסביבה והקיימות?

"אני בוגרת התואר למדעי הים והסביבה הימית במכללה הימית במכמורת. סביבה ושימור טבע זורמים בעורקיי ואכן המחקר הראשון שניהלתי היה פיתוח של שיטה לניטור איכות הסביבה הימית. במהלך המחקר השלמתי לימודי תואר שני בביוטכנולוגיה באוניברסיטה העברית מתוך עניין לעסוק בביולוגיה יישומית, בעיקר בתחום של ריפוי מחלות גנטיות.

"בסיומו של המאסטר שלי ניצב בפניי המשך מסלול קרייריסטי מובהק – לימודי דוקטורט בגנטיקה של האדם שמשמעותם להישאר לעבוד באותה מעבדה, עם אותה מנחה ואותם הכלים המחקריים בהם התמחיתי כבר. זה היה עושה את החיים שלי כל כך קלים אם הייתי בוחרת להמשיך בדרך זו, אבל משהו בפנים הרגיש לא מדויק. עוד במהלכו של המחקר שניהלתי, שהסתיים בפיתוח מוצלח של שיטה חדשה לזיהוי חיידקי צואה בחופי רחצה, הרגשתי שאני ממוקמת במקום הלא נכון בשרשרת התהליכים – בסופה.

"אני עוזרת לעולם לזהות אם היה זיהום בים או לא, אבל ממש לא זאת שתמנע אותו. בין אם מדובר בזיהום ים או מחלה שמתפרצת (גם גנטית), בשני המקרים מדובר בסימפטומים לבעיות גדולות יותר וככל שאשקיע את כישוריי קרוב יותר למקור כך אשפיע יותר במניעת היווצרותם. השינוי בכיוון העשייה שלי היה בדמותם של לימודי קיימות, אחריהם כבר עבדתי בפרויקטים של טיפול בפסולת אורגנית, אנרגיה מתחדשת וייעוץ סביבתי. אבל זה לא סיפק אותי- רציתי להגיע למקור.

אטשטיין מוסיפה ואומרת כי אותו מקור הוא האנשים עצמם. "אני, אתן ואתם. כל פעולה, החלטה ובחירה שלנו מהדהדים החוצה אל העולם ומספיק שכל אחד יתמקד בביתו שלו בשביל לייצר שינוי משמעותי, מתמשך ויציב בחברה. ישבתי חודשים על תכנים מכל העולם, דיברתי עם אנשים, השתתפתי בכנסים וסדנאות וכך גיבשתי את המיזם שלי – "מסה קריטית לצרכנות בריאה". מסה קריטית מבטאת את הצורך שלנו להתאגד יחד לקבוצה של אנשים שתיצור את השינוי החברתי המיוחל – זה שיביא אל זרקורי המיינסטרים מוצרים ללא רעלים לכולם ויתמוך בחברות ומותגים ערכיים שדואגים לבריאות לקוחותיהם והסביבה. צרכנות בריאה מבטאת את ההבנה שלא רק מזון מזין את גופנו בחומרים, גם מוצרי הצריכה שלנו.

"התנועה מדברת על הצורך לקנות מוצרי צריכה בריאים יותר בעצם מעבירה מסר מאוד ברור – הבריאות של כל אחד מאיתנו היא לא רק הדבר הכי חשוב שיש, היא גם כלי ממשי בידיים שלנו לשמור על הסביבה שלנו בריאה. כל שינוי שיהיה טוב לנו, יהיה בהכרח טוב יותר לסביבה והיא תגמול לנו שוב. ככה ניצור מעגל משוב חיובי הולך וגובר ביחסי אדם-עולם, מצב של win-win-win".

יעלי אטשטיין | צילום: עצמי

מה מניע אותך?

"האהבה שלי לטבע. אם יש מקום של אהבה ללא תנאי בחיים שלי זה מול הטבע ובתוכו. הייתה זו עוצמת אהבתי לטבע ששינתה את מהלך חיי והביאה אותי לבחור בעבודה שתשלח אותי לעולם ולנופיו. כך הגעתי אל המכללה הימית במכמורת והתאהבתי. שם התחלתי לשוט, לצלול, לשחות ובעיקר בעיקר לגלוש גלים. בקיצור, קל להבין עד כמה אני רואה בסביבה הטבעית כמקור הזנה ישיר, פיזי ונפשי".

מה הייתה המחמאה הכי גדולה שקיבלת מלקוח

"שבזכותי הוא עשה שינוי לטובה בהרגלי הצריכה שלו. בנוסף, מחמאה גדולה עבורי היא כשאומרים לי שאני מעבירה את המסרים שלי באופן ברור ופשוט, ושזה מעודד שינוי בקנייה/שימוש במוצרים. לשמחתי אומרים לי את  זה אנשים על בסיס יומיומי וזה מאוד מחזק ומוכיח לי שאני קולעת למטרה - לייצר נגישות וחיבור בין ידע שכבר קיים הרבה שנים בעולם ומיושם במדינות מתקדמות יותר (מהבחינה הזו) לבין אנשים כי המציאות שאני מדברת עליה טומנת בתוכה רק יתרונות ואין סיבה בעולם להירתע מלהפוך לצרכנים בריאים, גם לא כלכלית".

תני לנו טיפ לחיים טובים יותר על פי תורתך

"הטיפ הכי מדויק שיש לי לתת הוא לנקוט בגישה של מחקר כלפי החיים. כל אחד מאתנו עושה מחקר בחיי היומיום שלו, בין אם בצורה של השוואת מחירים, חיפוש חוות דעת על נותני שירות וכדומה. את כלי המחקר האלה אני ממליצה ליישם בכל תחומי החיים, בראשם דברים המשפיעים עלינו פיזית. דעת מומחה, גם הטובה ביותר, לעולם לא תוכל להיות נכונה עד הסוף עבור פרט שגופו וחייו מושפעים מאינסוף גורמים ייחודים רק לו. שימו לב למתרחש בגופכם לאורך זמן – שנו דבר מה בהרגלי הצריכה שלכם (לא רק של מזון) וצפו בשינוי המתחולל בתחושה הפיזית, במצב הרוח, בחשקים ורמות אנרגיה. משהו יקרה אני מבטיחה לכם, רק חשוב שאתם תהיו שם כדי להבחין בזה".

מסר לאומה?

"אם כבר המלצתי להיות חוקרים של החיים, לא הייתי עוצרת רק בבריאות. אני רואה בדרך שבה בחרתי ללכת כהגשמה אישית של הייעוד הגבוה שלי בחיים בעקבות חתירה בלתי נלאית אל האמת שלי. אני מציינת זאת רק בשביל לעודד אחרים לדבוק באמת שלהם גם (אם היא כמובן לא פוגעת באף אחד) ולשאול כל הזמן את עצמם האם הם מגשימים את עצמם. האם אתם מייצרים, גם אם לאט ובהדרגה (בהתאם למגבלות החיים), את האדם שתהיו מבסוטים להיות? מעבר להורות, לזוגיות ולמטלות. שאלות לא קלות תמיד למענה אבל אין אף אחד שיעשה זאת במקומכם כי רק אתם יודעים איזה חלומות מתבשלים לכם בפנים. קחו נשימה ושהו כמה דקות כל יום עם המחשבה הזאת".

זה נפלא, עוד משהו שחשוב לך להוסיף?

"כן! מאוד חשוב בעיני לאזן בין עבודה לפנאי או ללמוד לשלב בין השניים אם אפשר. השילובים הייחודיים שיש לכל אחד בחיים הם הביטוי המלא של אדם והיכולות שלו להביא משהו חדש שייתן לו גם יתרון או הבדלה מאחרים. לשלב דברים שאוהבים עם עבודה הופכים אותה למקום של יצירתיות והגשמה במקום הכרח ועול.

תזכרו שפנאי לא בהכרח עולה כסף ולא דורש קנייה של כלום. זמן איכות עם המשפחה, שהייה בטבע, לעשות ספורט, לשיר ולנגן, לצחוק ולדמוע".