סרן דין זוהר | צילום: דובר צה"ל

לפני כשבוע וחצי הסתיים קורס מפקדי הפלוגות הלוחמות, בין המסיימים, סרן דין זוהר מנתניה, אשר סיים את הקורס בהצטיינות ויחזור לפקד על פלוגה בגדוד 50 של חטיבת הנח"ל.

דין גדל בנתניה ומתגורר בה עד היום, הוא למד בתיכון "אלדד" בעיר, שם הרחיב גאוגרפיה, ובנוסף השתתף בפרויקט מנהיגות. לאחר התיכון ולפני גיוסו לצבא עשה שנת שירות בעפולה ובנצרת עילית, בתנועת "תרבות".

מדובר בתנועה שמתעסקת בחיבור בין קהילה, תרבות וחינוך, "מה שיפה בתנועה הוא שברגע שמגיעים עם אמונה ורצון פשוט מצליחים תוך כדי להבין את התחום" אמר דין. דין מספר כי במהלך שנת השירות עבר תהליך עם עצמו והבין כי הוא רוצה למצוא את המפגש האמיתי עם החברה הישראלית ולכן החליט לעשות שירות משמעותי כחייל קרבי.

דין רצה להתגייס לגדוד 50 של חטיבת הנח"ל ואליו הגיע דרך הגרעין. "היה לי מובן מאליו שאני רוצה להגיע לחטיבה, הגדוד שלי הוא גדוד שאין שני לו. בגדוד הרבה היסטוריה ומורשת קרב, לגדוד יש אחריות גדולה על הקמת המדינה, תמיד ידעתי שאני חייב להיות שם ולקחת חלק בגדוד המרשים הזה", מספר דין.

סרן דין זוהר | צילום: דובר צה"ל

במהלך שירותו של דין החל מבצע שובו אחים,  "אחרי שנה ושמונה חודשים בצבא הייתי אמור לצאת לפרק משימה, לא רציתי לצאת בכלל לפיקוד. אירועים שהשפיעו עליי היו שובו אחים וצוק איתן, זו הייתה סיטואציה מאוד תובענית ורצינית, הבנתי את המשמעות העמוקה של מה שאנחנו עושים ובעקבות כך החלטתי לצאת לפיקוד", מספר דין ומוסיף: " המפקדים שלי נתנו לי השראה לצאת לפיקוד, היו סביבי מפקדים שהשפיעו עליי מאוד מבחינת המקצועיות שלהם, ההתנהלות שלהם עם החיילים, ובזכותם החלטתי שגם אני רוצה להיות מפקד".

דין הוסיף: המבצע היה חוויה מאד משמעותית עבורי, החוויה הזו גרמה לי להבין שכל דבר בצבא הוא חשוב, " אין דבר כזה מיותר, להכל יש משמעות".

במהלך מלחמת צוק איתן דין היה מפקד בגדוד 50 כקשר מ"מ. במהלך התפקיד דין התמודד עם סיטואציות קשות ומורכבות שגרמו לו להבין בצורה החדה והברורה ביותר את חשיבותו של כל חייל בצה"ל.

דין ציין: " להיות מפקד מבחינתי זה לדאוג לאנשים, להיות אחראי עליהם בפן האנושי והמקצועי מא' עד ת', המפקד עובר הכל עם החיילים ומגיע איתם לרגעים קיצוניים לטוב ולרע". עוד הוסיף: "אימנתי את עצמי בהתמודדות עם אתגרים בין אישיים, למדתי שאין סוף ללמידה וחשוב מאוד לשמור על צניעות בדרך, בעיניי תמיד יש מה ללמוד ואיך להשתפר".

סרן דין זוהר | צילום: דובר צה"ל

אמש, סיים דין את קורס מפקדי הפלוגות הלוחמות בהצטיינות, וזה לא הקורס הראשון בו היה מצטיין.

במהלך שירותו הצבאי דין עבר קורס מפקדים, קורס קצינים ואת קורס מפקדי הפלוגות כשאת שלושתם סיים בהצטיינות. "אני מרגיש שעברתי תהליך מאוד משמעותי עם עצמי מתחילת השירות, כשגיליתי שסיימתי גם את קורס המ"פים בהצטיינות התרגשתי מאוד", סיפר.

כשדין נשאל על התחושות בעקבות ההצטיינות ומדוע חושב שהוא קיבל את התואר השיב: " אני חושב שהצטיינתי בקורס כי החלטתי להתמסר, לתת מעצמי מאה אחוז. הבנתי שבעוד כשלושה חודשים יהיו באחריותי 100 חיילים. זו אחריות גדולה הדורשת להיות דרוך ומוכן לכל תרחיש. לכן, ידעתי שעלי לקבל כל פיסת מידע וידע במהלך הקורס, להתחזק בפן המקצועי והגופני כמה שיותר על מנת שאגיע כמה שיותר מוכן לרגע בו אגיע לרגע האמת ואני אהיה אחראי על פלוגה".