מיה קוגן. "התרגשתי לעמוד על הפודיום"

מיה קוגן, בוגרת חטיבת 'שטקליס' בנתניה, חזרה לארץ בשבוע שעבר מאולימפיאדת הילדים בליטא עם מדליית ארד בג'ודו. מאמניה צופים לה עתיד גדול בתחום ורואים בה כממשיכה של המדליסטית האולימפית בת העיר, ירדן ג'רבי.

קוגן התמודדה בקטגוריית משקל 63 ק"ג ולאחר ניצחונות על טיוואן ואיסלנד הפסידה להולנדית. "האמת היא שבהתחלה התאכזבתי", היא אומרת השבוע, "לקח כמה דקות לעכל שאני מקום שלישי, אבל היה מאוד מרגש לעמוד על הפודיום. אני מתמסרת לאימונים והחברות תומכות, מבקשות בשבילי דחיות לעבודות ולמבחנים", היא אומרת.

למה דווקא ג'ודו?
"הענף מושך אותי בגלל האדרנלין, הוא נותן לך אופי. אנשי הענף אינם חצופים, אלו אנשים של כבוד ומוכיחים שיש הבדל מהותי בין אדם שעושה ספורט לבין זה שאינו נוגע בו. אני שואפת להגיע לאולימפיאדה ויש לי זמן להתאמן בערך עד גיל 21".

20 תלמידים מנתניה מהענפים כדורסל בנות, אתלטיקה וג'ודו לקחו חלק באולימפיאדת הילדים. שבעה מבין המשתתפים הם תלמידי כיתה ח' במגמת האתלטיקה מחטיבת הביניים 'שטקליס'.

האירוע השנה היה בגדר שיא: השתתפו בו למעלה מ-8,500 תלמידים מ-55 מדינות, שהתחרו ב-30 ענפי ספורט. התלמידים חיו במעין כפר אולימפי משלהם עם לינה במעונות והמון חוויות שמעבר לספורט, טיולים, מסיבות ואירועי גיבוש, החליפו דגלים, חולצות וסיכות. עיריית נתניה תמכה בנציגיה ומימנה 50 אחוז מעלות הנסיעה של כל תלמיד.

הכיתה מ"שטקליס" נחשבה ליוצאת דופן במשלחת הישראלית, גם בשל מספר התלמידים וגם מכיוון שיצאה לתחרויות ביחד עם המחנך ורכז מגמת הספורט הבית ספרי, אסף לוזון, מי שהביא את תלמידיו מענף האתלטיקה ל-11 המקומות הראשונים באליפות ישראל לילדים שהתקיימה בחודש מאי.

דיאנה אוורבוך, בתו של האלוף האולימפי וחבר מועצת העיר אלכס אוורבוך, היא אלופת ישראל בריצת 60 משוכות לילדות עד גיל 15 באולימפיאדה. היא השתתפה בריצת מאה מטר רגילה והגיעה לחצי הגמר מבין 80 מתחרות.

"אנו כמעט ולא מקבלים תמיכה מהעירייה, העלות הכספית היא על בית הספר, ההורים והאגודה", מספר לוזון, "יצרנו בבית הספר יש מאין, כי חזרנו מאליפות ישראל לילדים בחודש מאי עם 11 מדליות. כיתה אחת, בית ספר אחד קטן, הישג מדהים".

נבחרת נתניה באולימפיאדת הילדים בליטא

 תובל בן נאים, תלמיד כיתה ח', הוא כבר אלוף הארץ פעמיים בהדיפת כדור ברזל לילדים ומתאמן ברצינות רבה. תובל עלה לגמר הדיפת כדור ברזל באולימפיאדה עם 40 מתחרים והתברג בסופו של יום במקום ה-9 המכובד - 12.96 מ'.

נבחרת הג'ודו מנתניה שהגיעה עם המאמן אילן מיילך מנתה ארבעה נציגים. מיה, שגילתה את עולם הג'ודו בגיל 5 בחוג בקריית השרון, מתאמנת במועדון מיטב נתניה, שהוא מועדון הבית של המדליסטית האולימפית ירדן ג'רבי.

מאמנה מרט מורגוליס מלווה אותה בחמש השנים האחרונות ומספר שהיא בעלת פוטנציאל מאוד גדול. "היא הייתה מספר פעמים אלופת ישראל לילדות ומדליסטית באליפות ישראל לנוער. היא אישיות מיוחדת", אומר מורגוליס, "מיה עדינה במהות, חברותית, פתוחה לאנשים והיא כביכול האנטיתזה לענף. עם זאת, קל למצוא קווים משותפים עם המדליסטית ג'רבי שגם לה אופי חברותי. מיה מתאמנת עד שבע פעמים בשבוע, חלק מהאימונים עם נבחרת ישראל ובהחלט מסומנת כדור העתיד. אני בטוח שעוד נשמע עליה".

השגים נוספים בג'ודו: במשקל 55 ק"ג, אדיר זלכה שהגיע למעמד קרב על המדליה וסיים במקום החמישי והמכובד. באותו המשקל ניר רזייב סיים במקום השביעי. דוד פיצחדזה התחרה במשקל 60 ק"ג וסיים במקום השביעי. נבחרת כדורסל הבנות עם המאמנת הגר שמעוני סיימה במקום ה-5 בדירוג הכולל.