"אני אוהב במיוחד את הימים שבהם הים גבוה ודוחף אותך ומעלה לך את הדופק", אומר אליה ששי בן ה-15 מנתניה, שמשתתף בתחרות QS Seat Pro Netanya, שהחלה אתמול בחוף קונטיקי, ותימשך עד 19 בינואר.

"אני אוהב לצאת מהמים בהרגשת אדרנלין מטורפת, ובכלל אוהב את החוף ואת האווירה של הים, זה המקום הכי מרגיע שיש", מדגיש ששי, תלמיד כיתה י' במגמת ימאות ברמות ים במכמורת.

משפחתו של ששי מתגוררת סמוך לים, והוא החל לגלוש כבר בגיל ארבע, בליווי אביו, ומאז התאהב בגלים. כיום הוא אוהב לגלוש בחופים נעורים וקונטיקי, ו"בכל מקום שיש בו גל טוב", לדבריו.

אליה ששי. "אוהב לצאת מהמים בהרגשת אדרנלין מטורפת" | צילום: יעקב מדר

לפני שבועות ספורים זכה ששי באליפות ישראל לגלישת גלים לנוער (עד גיל 18). בשנה שעברה הוא זכה באליפות ישראל בקטגוריית ג'וניור (עד גיל 14). בין היתר, הוא מתחרה רבות בחו"ל, ובאחרונה אף הגיע בתחרות מקומית בפורטוגל למקום השלישי. השנה הוא מיועד להשתתף בתחרות הרשמית של צעירים עד גיל 16 של ה-WSL העולמי, הגוף המקצועי בעולם בענף הגלישה.

סך הפרסים בתחרות שמתקיימת בימים אלה בנתניה עומד על 75 אלף דולר, ועתידים להשתתף בה יותר מ-120 גולשים מרחבי העולם. ארגון גולשי הגלים בישראל, WSL ועיריית נתניה מארחים אותה זו השנה הרביעית.

את דרכו המקצועית בתחום התחיל בגיל שמונה. בהתחלה במועדון הגלישה בחוף נעורים, ולאחר שהמועדון התפרק המשיך אצל מאמן פרטי. לפני כשלוש שנים, באחד מביקוריו בחוף הים, פגש מאמן מפורטוגל, שהגיע לישראל עם קבוצת ילדים שהוא מאמן. בין השניים נוצר קשר, ומאז המאמן הפורטוגלי משמש כמאמן האישי של ששי. מדי שלושה חודשים נוסע ששי להתאמן אצלו בפורטוגל.

את הטיסות התכופות, וכן את המורים הפרטיים הנדרשים כדי להשלים את החומר הלימודי שהוא מפסיד עקב האימונים, מממנים הוריו. "בעבר קיבלנו תמיכה מספונסר, אבל כרגע העלויות של כרטיסי הטיסה, של האימונים, של הציוד ושל כל הנלווה להם, נופלות עלינו, וזה לא קל", מסבירה אמו יעל. "אנחנו רוצים לעשות הכל כדי לתמוך בילד, אך זה לא פשוט מבחינה כלכלית".

בשנה עברה הצטרף ששי לנבחרת ישראל בתחרות עולמית ביפן. בתחרות הגיעו למקום 14 המכובד, מתוך 42 מדינות. השנה הוא לא טס לתחרות העולמית, עקב העלויות הגבוהות הכרוכות בכך. "היינו צריכים לבחור בין להטיס אותו, עניין שעלותו הכוללת היא כ-15,000 שקלים, לבין המשך אימונים בפורטוגל. העדפנו להשקיע בשלוש נסיעות אימונים לפורטוגל, במקום עשרה ימים עם הנבחרת. חבל שזה יוצא כך, אבל אנחנו אופטימיים ומאמינים, שכאשר מתאמנים ומתמידים, מגיע תגמול, וההישגים עוד יגיעו", אומרת האם.

ששי מצדו חדור נחישות וחתירה למטרה, וחולם להיות הראשון שיביא הישג מרשים לישראל בענף הגלישה, שיוגדר כענף אולימפי החל מאולימפיאדה הבאה, טוקיו 2020.

יו"ר ארגון גולשי הגלים בישראל, יוסי זמיר מסר: "חג הגולשים בישראל מגיע שוב, ואני גאה לומר שסבב אליפות העולם בגלישת גלים יהיה גדול יותר אפילו מהשנים הקודמות".