במוצאי השבת שחלפה הגיע לסיומו הסיבוב הראשון של משחקי הליגה הלאומית בכדורסל. אליצור עירוני נתניה רשמה את הפסדה השמיני העונה, בחוץ, מול מכבי רחובות.

לאחר שעלתה בתום העונה שעברה מהליגה הארצית, הקבוצה שבנו בקיץ המנהל המקצועי רובי בלינקו והמאמן עידן פלדה סיימה את הסיבוב עם ארבעה נצחונות בלבד ועם תשעה הפסדים, והיא שקועה עמוק מאוד בתחתית הבוערת.

קיץ לא קל

אמנם עונת ההתאקלמות של הקבוצה בליגה באה לידי ביטוי בתוצאות מאכזבות עד עכשיו, אך עם זאת, המאמן עידן פלדה, שהוביל את נתניה מהארצית ללאומית, רואה את הדברים בצורה אחרת.

פלדה. "אנחנו צריכים לעשות הכל כדי שהקבוצה תישאר בליגה" | צילום: אסף פרידמן

"בגדול, בסיבוב הראשון עמדנו בציפיות שלנו", טוען פלדה. "היינו שמחים מאוד אילו היה לנו עוד ניצחון אחד לרפואה, אבל כבר מההתחלה ידענו שעומדת בפנינו שנה לא קלה בכלל. שנה שאמורה להסתיים, כך אני מקווה, בהישארות בליגה. בכל הסיבוב, להוציא משחק אחד, לא התבטלנו ולא נכנענו מול אף קבוצה. היו לא מעט משחקים שבהם היה חסר לנו הגרוש ללירה. ההבדל בינינו לבין המקום השמיני הוא בסך הכל ניצחון אחד".

זאת המטרה? הישארות בליגה בלבד?

"כן".

לפני שהעונה יצאה לדרך, דיברו במועדון על השתלבות בפלייאוף העליון.

"בסך הכל עברנו קיץ מאוד לא קל, כשלא ידעו בכלל מי יהיו הבעלים. הדברים לא הלכו חלק כפי שציפיתי, שרציתי ושחשבתי, כשחתמתי בקבוצה בליגה הארצית, ואני חלילה לא מאשים אף אחד. כיום העירייה מנהלת את הקבוצה, בראשות היו"ר אבידן נגר. אלה חבר'ה שבאים עם המון רצון טוב, אבל זה מועדון שבפעם הראשונה נמצא בליגה השנייה. בוא נגיד שהליגה השנייה היא לא הארצית".

מדובר בחוסר ניסיון?

"לא יודע אם לקרוא לזה חוסר ניסיון, אבל לנהל קבוצה בליגה השנייה זה דבר לא קל. צריך זמן, המון הבנה, המון השקעה והמון אנשים שיהיו סביב הקבוצה".

עד כמה אי-הוודאות בנוגע לניהול הקבוצה במהלך הקיץ פגעה בהכנות לעונה?

"לדעתי, זה פגע מאוד, והיה לנו מזל שפתיחת הליגה נדחתה בגלל השביתה. רק בשבוע האחרון לפני שהליגה אמורה היתה להתחיל הנחתנו זר שני, כשקבוצות התאמנו כבר חודשיים עם הזרים שלהן, ועשו את כל ההכנה. העונה הזאת לא קלה, ואני באמת משקיע את כל כולי כדי שהקבוצה תשרוד וכדי שתהיה המשכיות. אני באמת חושב שלעיר כמו נתניה, ונעזוב לרגע את עניין האולם, מגיעה קבוצה בליגת העל". 

במועדון מדברים אמנם על מטרה צנועה של הישרדות, והתוצאות בינתיים לא טובות, אבל הסגל שנבנה במהלך הקיץ נראה ככזה שמוכן למשימה קצת יותר רצינית, עם שחקנים כמו גיל אמיתי, יותם שירן, לירן מורן, רז אדם ושני הזרים, סטיבן דניס ומרסלוס סאמרוויל.

"מרסלוס הגיע מראש לשלושה חודשים, ולא היתה לנו אפשרות להחתים אותו לכל העונה", אומר פלדה. "נכון שיש לנו ישראלים טובים, אבל העונה, לעומת שנים קודמות בליגה הלאומית, הסגלים של הקבוצות הם משהו קיצוני. המון שחקנים דומיננטיים ירדו מליגת העל. תיקח את הסגל הישראלי בכל קבוצה, מהמקום האחרון ועד למקום הרביעי, ותראה שהסגלים ממש חזקים. בכל קבוצה יש שלושה או ארבעה שחקנים ישראלים בכירים מאוד. קבוצות בליגה השקיעו סכומים גבוהים פי שלושה מאתנו בשחקנים הישראליים שלהן".

שיחקתם סיבוב שלם עם סאמרוויל, שלמעשה לא היה השחקן שהקבוצה צריכה.

"בכסף שיש לנו כדי להביא זרים, לא קל לפגוע ולהביא בדיוק את השחקן המתאים. חיפשנו שחקן שהוא ארבע וחצי יותר לכיוון החמש. מרסלוס לא היה ההתאמה הכי טובה שאפשר לעשות, אבל מבחינת השוק הוא השחקן הכי טוב שיכולנו להביא. העדפנו להביא שחקן שאולי הוא לא בדיוק בעמדה שחיפשנו, אבל הוא ברמה גבוהה מאוד, שחקן שהביא הרבה אימפקט למשחק".

הזר הראשון שהחתמתם, סטיבן דניס, שחזר לשחק אחרי פציעה קשה, נראה במשך כמה מחזורים כמי שבעיקר שומר על עצמו.

"סטיבן עבר פציעה בכלל לא קלה, ובהתחלה הבאנו את זה בחשבון. החזרה מהפציעה ממושכת מאוד, השחקן צריך להתגבר על החששות והפחדים, וזה מה שקרה בהתחלה, אבל אין ספק שעכשיו הוא הרבה יותר בעניינים".

שכר לימוד

פלדה אינו מזהה בעיה פנימית בקבוצה שלו, ולמרות המיקום הלא סימפטי והתוצאות הרעות, הוא בטוח שהכל דופק כמו שצריך.

"הקבוצה מחוברת ואין בעיה. כמובן לא היינו מתנגדים שיהיה לנו חיזוק של שחקן נוסף, אבל זה המצב", אומר המאמן.

בחלק מהמשחקים נראָה שהרוטציה שלכם קצרה.

"ברוב המשחקים יש לנו רוטציה של תשעה שחקנים. נתניה זה אחד המועדונים המפוארים בארץ, אבל כשקבוצה עולה מהליגה הארצית ללאומית, לוקח לה זמן להסתגל. ההבדל בין הארצית לליגה השנייה זה שמיים וארץ. קח לדוגמה את קריית מוצקין, שלדעתי השנה שייכת למקומות שתיים-שלוש. הם עלו לפני שנתיים, על חשבונה של נתניה, ובעונה שעברה נשארו בליגה רק במחזור האחרון. גם הם שילמו שכר לימוד גבוה בשנה הראשונה שלהם בליגה השנייה. זה מצב לא קל, זאת הסתגלות וזה דבר שצריך להבין ולהביא בחשבון. אנחנו קבוצה שעלתה ליגה, עם תקציב שלישי או רביעי מהסוף. זאת השנה הראשונה שמנהלים קבוצה בליגה השנייה, וזה שכר לימוד שמשלמים, אין מה לעשות".

מה עם הקפטן אלירן גואטה? הוא בקושי משחק העונה.

"אלירן כבר לא בחור צעיר, הוא בן 44, ואי אפשר להגיד שקל לו בקטע הגופני ברמה של ליגה שנייה. לאלירן יש הערך המוסף שאין לאף שחקן בקבוצה. אלירן הוא הנשמה של הקבוצה, זה בחור שאני רואה אותו כל יום וכיף לי להיות בקרבתו. בכל מקום בעולם, שחקן שמשחק 15 או 16 שנה במועדון מחתימים אותו על חוזה לכל החיים, ואני שמח מאוד שאלירן אתנו".

אתה שלם עם הסגל שעומד לרשותך?

"אני אוהב מאוד ומעריך מאוד את השחקנים שלי. הייתי שמח, כמובן, אילו היתה לי אפשרות לחיזוק. אנחנו בודקים את השוק כל הזמן, ונמצאים תמיד עם האצבע על הדופק. לא קל למצוא שחקנים טובים ואיכותיים שישדרגו אותנו בשלב הזה של העונה. ברגע שיהיה שחקן כזה, ההנהלה תעשה כל מאמץ כדי להביא אותו".

מה עם דניאל דנינו? אין מצב להחזיר אותו?

"זה חלום שלי. אני באמת לא מבין איך ילד שגדל במועדון לא משחק בקבוצה. זה לא שהוא משחק בליגת העל, ואם הוא כבר משחק בלאומית, מדוע לא לעשות את זה בנתניה?".

בתחילת העונה רובי בלינקו ישב על הספסל, אבל במחזורים האחרונים הוא עבר ליציע. מה קרה?

"זאת החלטה של רובי. אני אוהב את רובי ומעריך אותו מאוד, והיכן שהוא ירצה לשבת זאת החלטה שלו".

עם פתיחת הסיבוב השני, מה ציפיותיך להמשך העונה?

"ננסה להשיג כמה שיותר נצחונות, ואז נסתכל קדימה. יש עוד עונה ארוכה של 13 משחקים ופלייאוף, ואני רואה מאבק עד הסוף. אנחנו צריכים לעשות הכל כדי שהקבוצה תישאר בליגה. אני מקווה גם שהלקחים מהעונה הזאת יופקו ויילמדו, כדי שבעונה הבאה הקבוצה תהיה חזקה".