פארק המדע הפרטי "אאוריקה" במרכז "אלון", שבשכונה קריית השרון, הוקם לפני כשנה בנתניה ואיפשר לילדי בתי הספר היסודיים להתנסות במה שלא קיים בחינוך הפורמלי - מעבדות מחקר. במהרה השמועה על מרכז מדעי עם סדנאות, פשטה כאש בשדה מימן. בתי ספר החלו להגיע לסדנאות, קייטנות נרשמו לימי כיף וילדים מיהרו לחוגים. מאז פתיחתו, לקחו חלק בפעילויות המרכז למעלה מ-2,000 ילדים ומבוגרים. "ועדי הורים מזמינים אצלנו ימי כיף לסוף שנת לימודים", מספר מנהל המרכז ולדימיר פרגמנטניק. "אפילו מורים באים לסדנאות גיבוש".

"מתלבשים כמדענים חוקרים". מעבדת מחקר בפארק המדע "אאוריקה"

בשטח הגדול של הפארק, אלף מטרים רבועים במבנה השייך ל"הריבוע הכחול", שתמך במקום ואף העניק לו הלוואה, יש חדרים מלאי קסם. בחדר "הבלש הגאון שרלוק הולמס", לומדים איך להיות בלשים, איך עובדים בלשים, מה לומדים מטביעת אצבעות ואיך מוצאים פושע. בחדר הכימיה יש משחקי כימיה בחושך וכשמדליקים אור, לומדים לשחק בקרח יבש ולהכיר מדענים גדולים.

בחדר האווירונאוטיקה הילדים לומדים על הטסת טיסנים ועוסקים ביצירה בנושא. כשעורכים ניסוי מפעילים את מנהרת הרוח ובסדנת קולנוע לומדים צילום ועריכה ויוצאים בסיומה עם תוצר מוגמר. בימי ההולדת המדעיים שמתקיימים במקום על פי נושא שבוחר בעל השמחה, הילדים מכינים סרט על עצמם וצופים בו בסיום המסיבה.

ילדים לומדים בפארק המדע גם חשיבה אסטרטגית בסדנת משחקי חשיבה, מכינים סרטים מצוירים בסדנת אנימציה וב"יום מדעים עם סבא יוסי" לומדים את ההיסטוריה של הגבינה, מגלים מהו חלבון ומכינים כמובן גבינה.

בקיץ שעבר, כמה חודשים לאחר פתיחתו, אירח פארק המדע את הקייטנות העירוניות של נתניה. "עברו אצלנו 2,000 ילדים והשנה, כשאנחנו כבר רושמים לקייטנות שלנו, אנחנו נהנים לראות את ההיענות", אומר פרגמנטניק. "ילדים והורים מבינים שחדרי בריחה, בריכה וכדורגל הם לא הכיף היחיד. גם להשתתף בניסויי הטסת אווירון ולבנות רובוט ממברשת ניקיון זו הנאה. ובכלל, הילדים מתלבשים כמדענים חוקרים, עם משקפיים מיוחדים, חלוק וכפפות. הם שופכים מיני נוזלים למבחנות ורואים תוצאות לניסויים - וזה משמח אותם".

השנה כבר מתקיים בפארק צהרון לילדים עם ארבעה חוגי מדע. "הילדים הם חתך רגיל של אוכלוסיית השכונה", אומר ולדימיר, "זה לא נכון שרק רוסים אוהבים מדע".

הצוות המקצועי מורכב מאנשי מדע. כך למשל, אולגה בוריסוב היא כימאית ב'טבע" ואילן כהן הוא מנהל צוות של הטמעת מערכות מידע.

"לא היה פה כלום". היזם, בוריס פולגיים צילום: אסף פרדימן

ממוסקבה לנתניה

מי שהקים את פארק המדע הייחודי היחיד עד כה בישראל, הוא בוריס פולגיים, 51, איש עסקים ממוסקבה שמגיע אחת לחודש עם משפחתו לדירתם השכורה בקריית השרון.

פולגיים נולד במוסקבה למשפחה יהודית. הוריו היו מדענים עם רקע בכימיה ועבדו במכון מחקר ידוע. "רוב האנשים שהכרתי היו יהודים מבריקים. אני כמובן למדתי כימיה", הוא מספר. לימים, נכנס פולגיים לעולם העסקים והעניק הרצאות, במסגרתן גילה שהוא מצליח לפשט ולהעביר מושגים ותהליכים מורכבים.

כשנוכח שהוא מסביר חומר כלכלי ועסקי למבוגרים "ממש כמו שצריך להסביר לילדים", הוא החליט לשלב את אהבתו למדעים עם הסקרנות הטבעית של ילדים. לפני חמש שנים הוא הקים במוסקבה פארק מדע לילדים שתאומו הישראלי נקרא "אאוריקה פארק" (אאוריקה- המילה "מצאתי" ביוונית, שצעק ארכימדס כשגילה את חוק הציפה. ברוסית נקרא "אווריקה פארק", צ"ק). במרכז במוסקבה לומדים כ- 4,500 ילדים בשנה, רובם תלמידי היסודי.

לפני שלוש שנים כבר התחיל פלגיים לחפש מקום בנתניה, עיר שגרים בה חבריו. לפני שבחר בשכונת קריית השרון, עשה סקר שווקים. "למדתי שמדובר בשכונה צעירה עם אוכלוסייה צעירה של הורים בעלי מקצועות חופשיים, אנשים שוחרי ידע וקידמה שמשקיעים בעצמם ובמשפחה, אבל לא היה פה כלום".

"בשבילי טבעי לבוא לישראל", הוא אומר בחיוך גדול. "פה כל ראש הוא ראש יהודי ואני מאמין בראש היהודי הישראלי". השלב הבא הוא הקמת פארק אינטראקטיבי ייחודי במרפסת הענק של קומת "אאוריקה"- "כמו שאין בטכנודע או במוזיאונים בישראל", הוא מבטיח.