המאבטח הוותיק של תיכון "טשרניחובסקי" בנתניה, יגאל ארביב, שפוטר לאחר 16 שנות עבודה, חזר לבית הספר לצפות בסרט שהפיקו עליו תלמידי מגמת התקשורת.

"דמעה ביצבצה בזווית העין". יגאל ארביב | צילום: אסף פרידמן

ארביב חזר ל"טשרניחובסקי" עשרה חודשים אחרי סיום תפקידו ברגשות מעורבים: כעס ותסכול על הליך פיטוריו ואהבה רבה לתלמידים. "התלבטתי רבות אם להגיע למקום שהיה ביתי ב- 16 השנים האחרונות", אמר השבוע, "אבל פנייה מיוצרי הסרט שעבדו קשה, שיכנעה אותי לבוא לערב ההקרנה על מסך ענק.

"הכניסה לבית הספר עוררה בי רגשות ישנים", כתב ארביב בפוסט שהעלה לפייסבוק. "התרגשתי עד דמעות מהסרט, אפילו דמעה בצבצה בזווית העין. מחזור חיים של 43 שנים בעשר דקות של סרט. הם עשו זאת בצורה מעוררת השראה. העבירו למסך את מה שרציתי".

את הסרט התחילו התלמידים לצלם בתקופה בה ארביב עדיין עבד בבית הספר והוא כמובן שיתף איתם פעולה, כשהגיעו לצלם אותו בחוגי הגנה עצמית שהוא מעביר. התלמידים גם צילמו את המאבטח שלהם, בעל חגורה שחורה "דאן 5", במהלך התמודדות עם בעיות בחצר בית הספר.

"הייתי חנון שעובר השפלות על ידי מלך ומלכת הכיתה", מספר יגאל בסרט. בהיתקלות עם "מקובלים", חטף לדבריו "מכות רצח", כשהוא חסר יכולת להגיב. אותן סיטואציות ותחושות הן שהניעו אותו "לשנות כוחות". "חיפשתי תחום שיעזור לי להתחזק פיזית ונפשית, ומכאן הבחירה באימוני קרב מגע - מה שהגיע בסופו של דבר לבחירה במקצוע".

 התלמידים הציגו בסרט גם את תסכולו של ארביב מהפיטורים וליוו אותו בקבלת החלטות על המשך דרכו, כשכבר לא עבד בבית הספר. ארביב בסופו של דבר החליט לחזור לאמן בקרב מגע ולהשפיע באמצעות ענף זה על בני הנוער, ואף נרשם ללימודים  במכללת "וינגייט".

"החיים לוקחים אותי למקום אחר", סיכם ארביב בסרט. "זוה הייתה תקופה ארוכה ומאתגרת. נתתי המון לתלמידים, השקעתי כוח מנטלי להביאם למצב שיכבדו חוקים".

היום עובד ארביב עם נוער בסיכון ומעביר אימונים בארץ ובחו"ל.