בחודשי הקיץ מפעיל משרד העבודה והרווחה תכניות מגוונות במטרה לצמצם את תופעת השוטטות והעבריינות בעשרות רשויות מקומיות. תכניות אלה כוללות, בין היתר: עבודת איתור ויישום אינטנסיבית, סדנאות למניעת התנהגויות סיכון, קורסים מקצועיים, פעילות פנאי וחברה ועוד.

צילום באדיבות המנהל לשירותים חברתיים

כחלק ממערך זה, הכריז המשרד לאחרונה על הרחבת תוכנית "חופיקס", המאפשרת לבני נוער להפעיל את חוף הים בעירם, ע"י שילובם בתעסוקה, באספקת ריהוט חוף ובמכירת שתייה, דברי מתיקה ודברי מזון.

התוכנית מעסיקה צעירים וצעירות בגילאי 14-25 אשר מגיעים מרקע מגוון, ביניהם נערים ונערות בסיכון לנשירה ממסגרות שונות או כאלה שנמצאים במצבים של ניתוק מהחברה, וכן בני נוער וצעירים בעלי צרכים מיוחדים.

ייחודה של תכנית "חופיקס" היא באפשרות לרתום את בני הנוער למסגרת תעסוקתית קבועה ובטוחה בסביבה מוכרת וידידותית ובליווי של מדריכים ועובדים סוציאליים.

בנוסף, המועסקים במסגרת התוכנית נהנים מתעריף שעתי גבוה יחסית, כ-25 ₪ לשעה, המגלם תוספת של כ-20% משכר המינימום הקבוע בחוק העסקת הנוער.

התוכנית מיטיבה גם עם התושבים המקומיים, אשר נהנים משירותים וממוצרים מוזלים.
כך לדוגמא:
השכרת כיסא ים, שמשיה ושולחן ב-2 ₪ לכל פריט לתושבי העיר
וב-5 ₪ לפריט עבור מבקרים מחוץ לעיר.
עוד יוכלו המתרחצים לרכוש קרטיב ב-3 ₪, ארטיק ב-5 ₪ וכן בקבוק מים מינרלים (750 מ"ל) ב-5 ₪.

שר העבודה והרווחה חיים כץ: "בשנתיים האחרונות פעלה התוכנית בהצלחה רבה במספר חופים בעיר אשדוד ולאור דיווחים שקיבלנו על צמצום מקרי האלימות, העבריינות והשוטטות של בני נוער בעיר, החלטנו להרחיב את התכנית לשש ערים נוספות. אני מאחל לנערים ולנערות קיץ מהנה".