הזוכים  ייצגו את ישראל בתחרויות בינלאומיות בארה"ב, שווייץ ובמחנה מדעי באוניברסיטה בגרמניה, ממנה גורשו מדענים יהודים רבים על ידי הנאצים. יו"ר ועדת המדע והטכנולוגיה, ח"כ אורי מקלב בירך את הזוכים: "אתם ההון האנושי שנותן מענה לצורך לאומי" נספח המדע של גרמניה: "מחובתנו לזכור"

כ-70 מדענים צעירים מרחבי הארץ בגילאי 16-20, לקחו חלק בגמר התחרות שמקיים מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד, ירושלים זו השנה ה-20. את הטקס אירחה ועדת המדע והטכנולוגיה במסגרת אירועי היום הלאומי למדע 2017.

טל חדד ולירון טדז׳יאב תלמידת ותלמיד ביה"ס תיכון תמר אריאל (לשעבר שפירא) בנתניה זכו בצל"ש בתחרות על פרויקט 'מיקרו-תעלות עם נחיר – קירור רכיבי הספק בטכנולוגיה חדשנית'. בעקבות הזכייה ייסעו השניים לייצג את ישראל במחנה המדעי בגרמניה.

חדד וטדז'יאב עסקו בבעיית פינוי החום מרכיבי הספק אלקטרוניים, כגון מעבדי מחשב, הפכה בשנים האחרונות לבעיה המונעת האצה נוספת של קצב העיבוד. כיום מנסים לשפר את יעילות הקירור ע"י שימוש במים, מכיוון שלהם יכולת סילוק חום גדולה בהרבה לעומת אוויר. אולם מערכות קירור המבוססות על מים סובלות מחסרונות רבים ביחס למערכות מבוססות אוויר כמו: סכנת דליפה, מפלי-לחץ גדולים ועלות תחזוקה גבוהה יותר.

הזוכים - טל ולירן הימניים ביותר

-
במסגרת הפרויקט הציעו השניים שיטה משופרת לפינוי חום. החידוש הוא בשימוש במיקרו תעלות עם נחיר בכניסה אליהן. הנחיר מעורר היווצרות של "רחוב מערבולות" הנע במורד הזרם ומגביר את קצב סילוק החום בצורה משמעותית.

לצד השניים העפילה גם אלינור חיימוב מנתניה, אף היא מתיכון תמר אריאל לגמר התחרות, על פרויקט בו חקרה מדחף אנכי לכלי שיט, שיטה של פרופסור קירסנר מאוניברסיטת וושינגטון להנעה חלופית, שלמרות שנמצאה כיעילה יותר היא עדיין לא נמצאת בשימוש נרחב. במהלך הפרויקט חקרה חיימוב דרכים לייעל את יחס הדחף. בנוסף נבנה מודל של המערכת אשר נוסה בבריכה.

המדענים הצעירים שהגיעו לאחר יומיים ארוכים של תחרות, המתינו דרוכים לשמוע אילו מפיתוחיהם נבחרו על ידי חבר השופטים, לוו על ידי בני משפחותיהם הנרגשים. הטקס נערך במעמד ח"כ אורי מקלב - יו"ר ועדת המדע והטכנולוגיה, נשיאת האקדמיה הלאומית למדעים - פרופ' נילי כהן, סגן שגריר האיחוד האירופי - מארק גלגר ונספח המדע של גרמניה בישראל כריסטיאן יורגנס.

יו"ר הוועדה, ח"כ אורי מקלב בירך את המשתתפים: "אנחנו רואים מולנו את ההמשך, מסקרן אותי איפה כל אחד ואחת יהיו עוד כמה שנים, אין לי ספק שתובילו אותנו. הרבה מדענים וחוקרים בעלי שם התחילו עם הצטיינות בגיל צעיר, כשתזכו בפרסים המובילים בעולם אומר שאני זוכר שב-2017 היינו בטקס שקיבלתם פרס הצטיינות. לכל ח"כ יש אפשרות לבחור יום אחד בשנה שהוא מקבל את האולם הזה, זו שנה שנייה שאני בוחר את היום הזה בשבילכם הצעירים,  להראות לכם את החשיבות מבחינה ממלכתית - לאומית, אנחנו נחשפים יום יום לשילוב בין ההון האנושי שכאן לבין הצורך הלאומי, לחיזוק המדינה, אתם החוליה המקשרת. אתם גם פותחים את הדרך לרבים. תמשיכו לחקור, להעמיק, להגיע לנפלאות הבריאה ובוראה".

כריסטיאן יורגנס, נספח המדע של גרמניה בישראל: "השנה כולל הפרס טיול לגרמניה והשתתפות במחנה המדע הבינלאומי במעבדת x באוניברסיטת גטינגן. הנאציזם והאנטישמיות היו אסון לאוניברסיטה הזו ולקהילת המדע כולו בגרמניה. הפרופסורים היהודים שהיוו יותר מחמישית מהסגל גורשו על ידי הנאצים ב-1933, בניהם מתמטיקאים ומדענים מוכרים, חלקם זוכי פרס נובל. 'שמור וזכור' כתוב על לוח זיכרון באוניברסיטה, מחובתנו לזכור".

ליפז חרודי, נציגת המדענים הצעירים: "הימים האחרונים היו חוויה בפני עצמה. הנוכחים כאן המציאו ופיתחו פיתוחים שלא חשבתי שאפילו פרופסורים יכולים לפתח. הערך המוסף היה שיכולנו לקבל נקודת מבט ממדענים מנוסים".