פיירברג מפגינה יכולת משחק (צילום: רן אליהו)

התאטרון הלאומי "הבימה" חוגג השנה 100 שנים להיווסדו בשנת 1917 במוסקבה, ולציון התאריך העגול והחגיגי התקיים ערב גאלה בהיכל התרבות וההצגה בוסתן ספרדי הועלתה.

הערב החגיגי הורגש והשחקנים נראו במצב רוח מרומם. נגלה לכם בסוד כי יעקב כהן אילתר על הבמה וגרם לשחקנים שמולו לתפוס את הבטן מרוב צחוק. 

בימים אלו חל יום השנה השני לפטירתו של יצחק נבון, כותב המחזה "בוסתן ספרדי", הצגה שמוצגת מעל במות תיאטרון "הבימה" כבר מעל 20 שנים, וליחה לא נס.

יצחק נבון, שסיפור חייו שזור בתולדות ישראל, החל מפעילותו ב"הגנה" דרך עבודתו כח"כ, שר חינוך ונשיאה ה-5 של מדינת ישראל , ותרומתו הגדולה כיו"ר הרשות הלאומית לתרבות הלדינו, חיבר בשנת 1968 את "רומנסרו הספרדי"  מופע של שירי קודש וחול של יהדות ספרד,  שזכה להצלחה רבה.

כוכבי בוסטן ספרדי יחד עם ראש העירייה (צילום: רן אליהו)

כשנתיים לאחר מכן ועל בסיסה של יצירה זו, חיבר את המחזה "בוסתן ספרדי"  העוסק בחיי משפחה ספרדית טיפוסית בירושלים בדור הקודם.

המחזה הוצג בתאטרון "הבימה" וזיכה את יצחק נבון בפרס "כינור דוד".

במחזה נחשף הקהל לקולות, למראות ולנעימות האופייניות לעדה הספרדית בירושלים, והוא זכה להצלחה גדולה.

ראש העירייה מרים פיירברג-איכר יחד עם הקסט המפואר של בוסטן ספרדי (צילום: רן אליהו)

עפ"י בקשת תאטרון "הבימה" חידש יצחק נבון את המחזה בשנת 1998 ומאז ועד היום הוצג כבר למעלה מ-2,000 פעמים וצפו בו למעלה ממיליון אנשים.

ההצלחה הגדולה של "בוסתן ספרדי" מהווה ביטוי לכמיהה הרבה בקרב העם להכיר, להזכר, להנות ולהזדהות עם מורשתו בכלל ועם מורשת יהדות ספרד בפרט.

 

 

אתמול נכחו באירוע הגאלה כל שחקני ההצגה האהובה  העירוני כמו גם ראש העיר, מרים פיירברג-אכר, חברת המועצה הממונה על התרבות, אמנות ואירועים, שושנה (צ'וצ'י) זילברברג, מנכ"לית הבימה, אודליה פרידמן, בני אפרים, מנכ"ל עמותת היכל התרבות העירוני נתניה, ארז נבון ובני משפחת נבון, יפית מרום מנכ"לית העמותה למורשת נבון, שחקני ההצגה "בוסתן ספרדי" וצוות עובדי היכל התרבות נתניה.