אנחנו משמיעים לילדים שלנו מוזיקה מגיל צעיר, לפעמים אפילו כשהם עוד בתוך הרחם. לא בטוח שהם יהפכו לילדי פלא כמו מוצרט, אבל דבר אחד אנחנו כן יכולים לדעת, בכוחה של המוזיקה לשפר את יכולת הקשב, הריכוז, הקואורדינציה, הדמיון, ההבעה האישית, הביטחון העצמי, הכישורים החברתיים, ואפילו את מדד ה IQ.

אילוסטרציה. צילום: shutterstock

שיפור יכולות החשיבה

מוזיקה ומתמטיקה הולכים יד ביד. קצב ופעימה הם חלק מדפוס מוזיקלי, ואלו מאפשרים לכל ילד להבין את החוקיות הקיימת בכל דבר, לא רק במוזיקה או בתרגילי חשבון, אלא גם בהיבטים אחרים. זיכרון מוזיקלי, כמו דקלום של שיר או זמזום של לחן בהחלט מאמץ חלקים שונים במוח, שמאפשרים למתוח את טווחי הקשב. זה גם המקום לצאת מעבר לקווי החשיבה היום יומיים, לדמיין, ליצור ולשבור את התבנית.

שיפור מיומנויות מוטוריות

ניסיתם פעם לשפשף את הבטן ובמקביל לטפוח על הראש? משימה זו דורשת קורדי נציה וזה בדיוק מה שכלי הקשה או כלי מיתר יכולים לפתח אצל הילד שלכם. כלי נגינה שונים מצריכים מיומנויות שונות של הפעלתם, מסייעים לכל ילד ללמוד תיאום של קשר עין-יד וקואורדינציה. הזזה של אצבעות הידיים, במקביל לזרועות והרגליים תאפשר לא רק להתאמן בנגינה בכלי, אלא גם לשפר יכולות אחרות כמו בספורט או בריקוד.

טיפוח כישורים חברתיים

אנחנו נוטים לחשוב כי לימודי נגינה הם לימודים אינדיבידואלים, המתבצעים בין המורה לבין התלמיד. בקונסרבטוריון תהליך הלימוד נעשה בקבוצה ויש צורך בשיתוף פעולה בין כולם על מנת ליצור הרמוניה. האנסמבל המוזיקלי הוא בדיוק כמו יחידה חברתית אחת, כתה או קבוצה. יחדיו יוצרים מוזיקה, תוך שיתוף פעולה, הקשבה, הבנה וגם מנהיגות.

אילוסטרציה. צילום: shutterstock

ס-ב-ל-נ-ו-ת

בעולם של היום אנחנו רוצים את הכל מהר ועכשיו, אבל ללמוד לנגן בכלי נגינה לוקח זמן. לפעמים חודשים, לפעמים שנים ותמיד צריך להתאמן ולהשתפר. זה נקרא "ללמוד בסבלנות" בהתמדה, בשקידה. כאשר לומדים לנגן בקבוצה, כמו בקונסרבטוריון, צריך גם ללמוד לחכות בסבלנות לתור שלך, לשבת בשקט לפעמים, להיות קשובים ובעיקר לתת כבוד לחברים שלומדים לידך וביחד איתך.

אז נכון, אף אחד לא צריך להיות מוצרט בשביל ללמוד לנגן על כלי נגינה, אבל זו בהחלט הזדמנות נהדרת לצאת מהמסגרת, להיחשף אל עולם המוזיקה וגם לשפר את היכולות שלנו.

פרטים מלאים אודות חוגי המוזיקה של הקונסרבטוריון העירוני נתניה תוכלו למצוא כאן או בטלפון: 09-8308822.