כף רגל סוכרתית הינה אחת מהבעיות הנפוצות ממנה סובלים חולי סוכרת. נתונים עדכניים מדברים על קטיעת כף רגל סוכרתית בכל 30 שניות ברחבי העולם. בארצות הברית לבדה עומד מספר הקטיעות על כ-80,000 מדי שנה. נתוני התחלואה בישראל מדברים על 6% מהאוכלוסייה הסובלים מסוכרת ומתוכם כ-6% סובלים מכף רגל סוכרתית (כ-20,000 איש במדינת ישראל כולה). ד"ר ליברזון מסביר מדוע כף הרגל נפגעת במהלך מחלת הסוכרת " הסוכרת פוגעת באספקת דם ומטבוליזם, כתוצאה מכך נפגעת רקמה עצבית. הרקמה העצבית הרחוקה ביותר ממרכז הגוף היא הרקמה הנמצאת בכף הרגל ולכן היא נפגעת ראשונה". ד"ר ליברזון מציין כי  חולים רבים לא מודעים לפגיעה בכף הרגל היות והעצבים נפגעים והתחושה של האזור נפגעת "פעמים רבות מגיעים לחדרי המיון חולים עם פצע במצב מתקדם מאד ואז הטיפול הופך למסובך יותר".

-

יבלת בכף הרגל. אחד מגורמי הסיכון להתפתחות כיבים (צילום: shuttestock)

-

יש שתי סיבות עיקריות שמוכרות כגורמות להתפתחות כיבים:

1. נאורופתיה:  תופעה נפוצה אצל חולי סוכרת, שבה מתרחשת פגיעה מיקרוסקופית בקצות העצבים המוליכים את התחושה לעור, שמתקדמת לאיטה ויוצרת "חריצים" או פצעים החודרים דרך העור אל הרקמות שתחתיו.

2. וסקולופתיה: פגיעה בכלי הדם, המתבטאת הן בפגיעה בכלי הדם הגדולים יותר, אז דופן כלי הדם מאבד מגמישותו עקב התפתחות רבדים טרשתיים, והן בפגיעה מיקרוסקופית בכלי הדם הקטנים יותר, תופעה מסוכנת יותר שנקראת מיקרו-אנגיופתיה - פגיעה בכלי הדם הקטנים (הסופיים) ברוב המקרים שילוב של שתי הסיבות הללו בתוספת פגיעה מזערית, לעתים אפילו ללא משים (כאמור, הנאורופתיה מקהה את התחושה עד כדי היעלמות), גורמים להיווצרות הכיב.

מי מהחולים הסוכרתיים נמצא בקבוצת סיכון מוגבר?

1. חולים עם בעיות מערכתיות - בהן סוכרת לא מאוזנת, גיל מבוגר, סוכרת רבת שנים, מחלה כלייתית וחולים עם הפרעות ראייה ו/או הפרעה בזרימת דם בגפיים שלא על רקע סוכרתי.

2. חולים עם גורמי סיכון מקומיים - עיוותי מבנה בכף הרגל, נעליים לוחצות, חבלות, יבלות בכף הרגל ונאורופתיה.

 

אילו טיפולי ינתנו במרפאה?

במרפאה ינתנו טיפולים תרופתיים שונים וכן טיפולי שטיפה ושאיבה של הפצע, הורדת נמק וסגירת שולי הפצע על מנת לזרז את החלמתו. ד"ר ליברזון טוען כי טיפול בכף הרגל במסגרת המרכז לסוכרת בלניאדו יאפשר מתן מענה הוליסטי לכלל התופעות מהם סובלים הסוכרתיים כגון: דיאטה מתאימה, איזון רמות הסוכר ע"י אנדוקרינולוג, יעוץ של זיהומולוג מומחה במידה והפצע בכף הרגל הזדהם ועוד. "אנחנו מעניקים טיפול מקיף תחת קורת גג אחת, ללא צורך בזמני המתנה ארוכים למומחים השונים".

לקביעת תור התקשרו לטלפון מס' 098609336

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו