צילום: חזי ויסוקי

קמפוס דורה לאומנויות הוא אחד מבתי הספר היסודיים המבוקשים בנתניה. הוא נחשב לבית ספר טוב, עם קונספט ייחודי, הדוגל בחינוך איכותי מתוך תפיסה של לימודי אמנויות כמרכיב משמעותי בתוכן הנלמד כבר מכתה א'. הלימודים כוללים שמונה שעות אמנויות בשבוע לכל תלמיד – אמנות פלסטית, מוסיקה, תנועה, תאטרון וצילום. תלמידים באים לבית הספר מכל רחבי העיר על מנת להשתתף בתכנים היחודיים, כי יש לו הרבה מה להציע. מה אין לו? מבנה.

ארבע שנים לאחר שהובטח להורי התלמידים כי קמפוס חדש יבנה עבורם, הבנייה עדיין לא החלה. "קמפוס דורה לאומנויות אמור היה לקום לפני ארבע וחצי שנים במקום בית הספר מסילות. לא ראיתי תוכנית מתאר אבל הסבירו לנו מה הולך להיות. קצת אחרי שנגמרה תקופת הלימודים תוכננה הבניה להתחיל, מה שלא קרה. המתנ"ס בדורה אמור היה להכיל את ילדי בה"ס שנה עד שתיים כפתרון זמני, אבל מאז חלפו שנים. כתוצאה מהדחק הביאו קרוונים שישמשו ככיתות נוספות. הילדים לומדים עד היום במבנה שמשמש בשעות הבוקר כבית ספר זמני ובשעות אחר הצהריים כמתנ"ס" אומר עופר זאטלווי,  ראש ועד השכונה דורה. תושבת שכונה שתלמידיה למדו בבית ספר מסילות אומרת "הבטיחו לנו שביה"ס יבנה תוך שנתיים מיום סגירת ביית הספר מסילות. זו כבר השנה רביעית וזה לא קורה. הילדים שלי כבר גדולים מכדי ללכת לבית הספר לאומנויות, הם פספסו את זה. אני מקווה שהילדים הבאים יהנו מזה. אנחנו מתמודדים מול הבטחות שווא של העירייה, זה קורה כל הזמן".

 

מי מאכלס את המבנה הריק?

בית ספר מסילות הישן משמש מזה שנתיים את המרכז הטכנולוגי הדתי, עד שתושלם בניית המבנה החדש של בית ספרם במרכז העיר. תלמידי קמפוס דורה לאומנויות לומדים זמנית (כבר ארבע שנים) במתנ"ס דורה שנוספו לו קרוונים שמשמשים ככיתות נוספות. "בה"ס מסילות פונה לטובת מרכז טכנולוגי דתי, ציבור הכיפות הסרוגות. זה לא ייחודי למבנה הזה, תהליך של הסבת בתי ספר חילונים לציבור הדתי קורה כל הזמן בנתניה" מסביר זאטלווי.   

הנחת אבן הפינה לקמפוס לאומנויות

ביום שישי האחרון החליטו ההורים שהמצב חייב להשתנות, שמבנה ראוי נדרש לילדיהם. הם קיימו אירוע סמלי, מחאה שקטה, של הנחת אבן פינה במיקום שבו מיועד לקום בית הספר. נציגי העירייה שהוזמנו לא הגיעו, אבל נראה שבכל זאת המחאה הדהדה, ואמש נערכה פגישה בין נציגי הנהגת ההורים ומנהלת בית הספר, רותי ניסן, עם מנכ"ל העירייה אבי בן-חמו ומהנדס העיר אבנר אקרמן. בפגישה עדכנו מנכ"ל העירייה והמהנדס כי קיימים ההיתרים הדרושים לתחילת עבודות הבנייה, הובטח להם כי העבודות יחלו באופן מיידי.

יש תאריך 15.8.17

הקמפוס החדשה יתחיל להבנות במיידי

נראה כי המאבק על הקמת מבנה לבית הספר לאומנויות שיזמו חברי הנהגת ההורים של בית הספר נושא פרי, ארבע שנים לאחר שהוכרז על בניית קמפוס האומנויות דורה ניתן מועד לפתיחת עבודות הבנייה וחשוב מזה מועד לסיומן. נציגי הערייה הבטיחו כי בתאריך ה-1.9.2017, תחילת שנת הלימודים הבאה, יוכלו התלמידים ללמוד בקמפוס החדש. השטח שבו אמור להבנות הקמפוס נמצא בין בה"ס מסילות לשעבר לבין גן מסילות, הגינה הציבורית הגדולה של השכונה. השטח כבר מגודר ומוכן להתחלת בניה. בית הספר יכיל שטחי תצוגה, אמפי ומתחמים לתחומי האומנויות השונים שנלמדים בו. "זה לא רק ארבע קירות, גג ודלת, לתלמידי אומנויות יש צרכים אחרים שלא קיימים אצל תלמידי בית ספר רגיל ובגלל זה יש צורך במבנה ייעודי חדש. החזון האמיתי והגדול שזה יהיה בית ספר של 12 שנים, והתלמידים יוכלו להמשיך ולהתמקצע עד כיתה י"ב אומרת יפעת שמר, יו"ר ועד הנהגת ההורים של בה"ס. שמיר נכחה בפגישה אתמול יחד עם אופיר אלדר ואלינור מושקוביץ מהועד. "אנחנו מצידנו, הנהגת ההורים, שמחים על ההבטחה וההתחייבות ואנחנו נמשיך ונעקוב, נראה אם המבנה נבנה ומוקם. אנחנו מצפים ומקווים שבתחילת שנת הלימודים הבאה הילדים יכנסו למבנה קבע ויוכלו ללמוד בצורה מיטבית. אתמול הובטח לנו שהבנייה תחל במיידי, ושהמבנה יהיה מוכן וערוך לקראת התלמידים בשנת הלימודים הבאה ב- 1.9. עכשיו נשאר להיות עם היד על הדופק ולראות שזה קורה."

"פאר גם לא יבנה ערכים"יוצקים את העתיד

אלינור מושקוביץ, חברה בהנהגת ההורים שנכחה גם היא אתמול בפגישה עם הערייה כתבה ברשת החברתית: "תודה חברי המדהימים והאיכפתיים מהנהגת קמפוס דורה לאמנויות. הוכחנו שבאמת יש בשביל מה ובשביל מי להשקיע וההשקעה הזאת עושה ועוד תעשה מהפך חינוכי חברתי קהילתי שטרם נתניה חוותה. אז אנחנו נמשיך לעקוב אחרי הנעשה בתקווה מלאה שאכן החלום יתגשם". הודרה אדר אסף כתבה: "חדשות טובות. קמפוס דורה לאומניות הוא אחד מהפרויקטים היפים ביותר בנתניה. כל הכבוד לעירייה להנהלת הקמפוס וכמובן לוועד"

שמר מספרת על ייחודיות הקמפוס: "מי שנמצא בעולם הילדים ורצה לבחור בית ספר טוב לילדו שעולה לכיתה א' שמע על הקמפוס לאומנויות בדורה. זה פרוייקט מדהים. הילדים שלי מפולג, יש להם בית ספר קרוב לבית וכדי ללמוד בדורה הם צריכים לסוע בהסעות אבל זה שווה את זה. עכשיו כשזה לא יהיה בקרוונים אז בכלל... יש דברים שפאר לא יקנה, פאר גם לא יבנה ערכים. אנחנו צריכים שבית הספר יהיה מתפקד, יש לנו מנהלת קוסמת שמצליחה גם בנסיבות האלה לעשות דברים, על אף שקשה לצוות ולתלמידים במצב הזה ללא מבנה ראוי" 

 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו